Po ponad 80 latach na pustelni świętego Jana z Dukli na wzgórzu Zaśpit w miejscowości Trzciana na Podkarpaciu ponownie zabrzmiały trzy dzwony. To efekt niezwykłego odkrycia sprzed roku, które wielu z Was pewno pamięta.

Całą akcję odnalezienia zakopanego w czasie II wojny światowej dzwonu, zainicjował rok temu w maju Lesław Wilk, współzałożyciel Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Natomiast dzwon poszukiwało Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Galicja”, którego członek Krzysztof Wiśniewski dokonał sensacyjnego odkrycia.

Relacja z odkrycia dzwonu.

Teraz wreszcie pielgrzymi odwiedzający pustelnię świętego Jana z Dukli, po ponad 80 latach, znów mogą usłyszeć tercet dzwonów. Jest to szczęśliwe zakończenie niezwykłej historii związanej z ukryciem jednego z nich przed niemieckim okupantem. Przez ostatnie dziesięciolecia był tu tylko jeden dzwon. Trzeci natomiast musiał zostać zrekonstruowany, gdyż został zarekwirowany i przetopiony na potrzeby wojenne przez Niemców.

Inicjatorem odtworzenia dzwonnicy jest również Lesław Wilk, który jak powiedział – jego marzeniem było „przywrócenie brzmienia dzwonów, które przed wojną słychać było w Przełęczy Dukielskiej”. Właśnie na obchody jubileuszu 25-lecia kanonizacji świętego Jana z Dukli udało się to dokonać. Dzwony poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej ks. Robert Chrząszcz. Na miejscu odsłonięto również pamiątkową tablicę.

Co ciekawe dzwony mają swoje imiona. Największy nazywa się Jan z Dukli. Odnaleziony w maju przez pasjonatów historii średni dzwon „ufundowany przez Ślązaków i Wielkopolan” to święty Franciszek, natomiast trzeci odtworzony dzwon otrzymał imię Jan Paweł II. To właśnie polski papież 25 lat temu podczas wizyty w Polsce kanonizował w Dukli średniowiecznego pustelnika Jana.

Zdjęcia: Tomasz Kajdan, Artur Hejnar, Bartłomiej Stój

Tutaj możecie posłuchać trzech dzwonów:

Tutaj możecie posłuchać trzech dzwonów.

Relacja TVP Rzeszów z sumy odpustowej ku czci św. Jana z Dukli, w czasie której poświęcono wyremontowaną dzwonnicę i dzwony.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.