Prototyp wytłumionego EMP 35 – krótka historia

EMP 35 wytłumiony
EMP 35 z zakładów ERMA fot. Royal Small Arms Factory

Z cyklu; Ciekawostki… broń która nigdy nie została wdrożona do seryjnej produkcji – EMP 35 z zakładów ERMA w wersji wytłumionej. Zaprojektowany na zamówienie francuskich jednostek przeciwpartyzanckich Franc-Gards.

Broń ta wyróżniała się bardzo długą osłoną tłumika, który wygląda jakby był integralną jej częścią, ale w rzeczywistości równie dobrze mógłby być nakręcany. W ściankach lufy nie było bowiem wywierconych żadnych otworów upustowych oraz komory wstępnego rozprężania, a pocisk wylatywał z niej z prędkością naddźwiękową, która stopniowo wytracała się w tłumiku zasadniczym – rurze wypełnionej przegrodami i stalową watą, która na wylocie zaopatrzona była w aluminiowy kompensator. Ten w ogóle był zbędny, bo działały na niego gazy znacznie osłabione przejściem przez tłumik.

EMP 35 w wersji wytłumionej

Ogólnie wydaje się, że sprawność całej broni była umowna, toteż prac nad nią nie kontynuowano. Powstał tylko jeden egzemplarz znajdujący się w kolekcji brytyjskiej Royal Small Arms Factory.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.