Setki zabytków odkryte na Łazarskim rynku w centrum Poznania (GALERIA)

Wykopaliska na Łazarskim Rynku w Poznaniu

Pod rynkiem w Poznańskiej dzielnicy św. Łazarza pasjonaci pracujący pod nadzorem Muzeum Archeologicznego odkryli setki zabytków. Dotychczas znaleziono wiele niezwykłych przedmiotów pochodzących nawet z XVII wieku.

Prace na Łazarskim rynku trwają od początku lutego, prowadzony jest tam nadzór archeologiczny, a gdy tylko budowlańcy przestają pracować na miejsce wchodzą poszukiwacze z wykrywaczami i odkrywają niezwykłe zabytki. Na miejscu pracuje silna ekipa z Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej Gniazdo oraz Stowarzyszenia Eksploracji Perkun i dodam że nie są to sami mężczyźni.

Rynek Łazarski nigdy nie był utwardzony, był zwykłym klepiskiem i miał odwieczne problemy z błotem. Dzięki temu w ziemi znalazło się sporo niezwykłych przedmiotów. Co ciekawego udało się znaleźć eksploratorom w trakcie prac? Monety nawet z XVII i XVIII wieku oraz wiele z okresu Królestwa Pruskiego oraz II Rzeczpospolitej. Dodatkowo elementy mundurów wojskowych jak np. haki mundurowe oraz guziki, dodatkowo guziki urzędowe, odważniki, ołowiane zabawki w postaci żołnierzyków, butelki i porcelanowe korki pochodzące z lokalnych browarów, kafle z pieców wyprodukowanych np. pod Berlinem. Znaleziono też sporo ołowianych plomb handlowych.

Znaleźliśmy dużo plomb ołowianych, którymi pieczętowano wagony albo worki z towarami. Dzięki nim wiemy, że mieszkańcy Łazarza mogli na swym lokalnym placu targowym kupić kawę paloną we Wrocławiu, mąkę z Torunia czy sól z Inowrocławia.” – dodaje Aleksander Przybylski

W połowie kwietnia pod rynkiem odkryto również ukryty schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej. Miał on długość 90 metrów i składał się z czterech segmentów, mógł pomieścić nawet 200 osób. Więcej na jego temat przeczytacie tutaj. Tutaj natomiast znajdziecie film z wejścia do środka.

O to jakim doświadczeniem i przeżyciem dla poszukiwacza jest możliwość kopania w samym środku wiekowego rynku – zapytaliśmy jednego z uczestników:

„Jest to świetne uczucie dla pasjonatów, mieć możliwość brania udziału w pracach poszukiwawczych w takim miejscu. Poprzez znalezione zabytki odkrywamy historie tego miejsca. Przedmioty pokazują nam chociażby kto miał wpływ na działalność rynku w przeszłości. Jest to naprawdę przyjemne uczucie i towarzyszą temu często wielkie emocje.” – odpowiada Krzysztof Woźny, członek grupy „Gniazdo”

Do wszystkich odkrywanych przedmiotów wypisywane są metryczki z miejscem odkrycia i danymi które następnie wpisywane są do inwentarza. Będzie można dzięki temu stworzyć mapę przedstawiającą ułożenie znalezionych zabytków na konkretnych warstwach.

Po zakończeniu prac konserwatorskich wszystkie odkryte przedmioty zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie być może powstanie specjalna wystawa z prac na Łazarskim rynku.

Tutaj możecie obejrzeć relację na żywo Stowarzyszenia Perkun, prosto z serca rynku i obejrzeć odkrywane przez poszukiwaczy zabytki.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.