To już kolejne niezwykłe odkrycie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny (Błyskawica)! Tym razem odnaleźli gliniany dzban zawierający skarb monet jagiellońskich oraz niezwykle dobrze zachowaną biżuterię z tego okresu.

Daniel Mróz – znalazca skarbu

„To już czwarty depozyt srebrnych monet znalezionych przez nasze stowarzyszenie na terenie Sądecczyzny (jest już ich ponad 500). Tym razem w glinianym dzbanku oprócz srebrnych monet z czasów panowania Jagiellonów była również srebrna biżuteria tzw. ”guzy”. Te i inne eksponaty będzie można niedługo oglądać w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu.” – pisze o odkrytym skarbie prezes stowarzyszenia Stanisław Pustułka

SHES Błyskawica działa na rozległym terenie Sądecczyzny i to również tym razem na terenie gminy Stary Sącz prowadziła swoje poszukiwania, gdy Daniel Mróz – jeden z jej członków odkrył gliniane naczynie z monetami. Nie jest to pierwszy skarb poszukiwaczy więc wiedzieli dokładnie jak się zachować i nie podejmowali go sami. Powiadomili lokalnego konserwatora zabytków, który skierował na miejsce archeologa Bartka Urbańskiego i wspólnie podjęto ukryty depozyt.

Oprócz XV-wiecznych srebrnych monet z czasów panowania Jagiellonów w skarbie znajdowały się tzw. srebrne ozdobne guzy z tego samego okresu. Być może więc skarb należał do jakiegoś lokalnego karczmarza. Często bowiem bywało tak że gdy jakiś zamożny właściciel takich guzów bardzo mocno zabawił i skończyły mu się pieniądze w karczmie, wtedy obrywał z siebie ów guzy i płacił nimi jak monetami.

Skarb już wkrótce po konserwacji będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.