Poszukiwacz z wykrywaczem metali na terenie Nadleśnictwa Starogard poszukując śladów historii odkrył depozyt toporów z epoki brązu, nie były to jednak wszystkie artefakty odkryte przez pasjonata.

Denis Konkol to detektorysta, który zgodnie z pozwoleniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poszukuje z wykrywaczem na terenie woj. pomorskiego. Przeszukując teren Nadleśnictwa Starogard odkrył niezwykle dobrze zachowane zabytki które liczą kilka tysięcy lat. Natrafił on na depozyt 5 toporów pochodzących z epoki brązu, które wstępnie zostały wydatowane na 3500 lat.

Teren na którym doszło do odkrycia jak widać ma spory potencjał historyczny, w trakcie prowadzonych poszukiwań w niedalekiej odległości od odkrytych toporów poszukiwacz znalazł również fibulę. Fibula to nic innego jak zapinka do szaty, ta pochodzi z około I-II wieku p.n.e., zdobią ją tzw. symbole „evil eye” znane już od czasów rzymskich, a których zadanie było ochrony posiadacza przed wszelakim złem.

Poszukiwacz świadom swoich obowiązków o swoim odkryciu natychmiast poinformował konserwatora zabytków z Gdańska, który po przybyciu pomógł należycie wyeksplorować i zabezpieczyć obiekty.

Niestety ale nawet tak profesjonalne podjęcie zabytków nie daje nam informacji ani pewności w jaki sposób te niezwykłe przedmioty trafiły do ziemi, jak znalazły się w tym miejscu, do kogo należały, jak żył i czym się zajmował człowiek który je ukrył oraz dlaczego nie było mu już nigdy dane po nie wrócić. Możemy się tego tylko domyślać i snuć na ten temat teorie.

„Odkryte topory z epoki brązu to jak dotąd moje najważniejsze znalezisko. Nie można ich wartości przeliczyć na pieniądze, jednak dla historii regiony są one bezcenne. W całym kraju odkryto dotąd osiem takich toporów, a ja trafiłem aż pięć. Są naprawdę piękne, pokrywa je zielona patyna.” – mówi na temat swojego odkrycia Denis Konkol

fot. A.Smoliński & DEX

Poniżej znajdziecie film z odkrywcą w roli głównej.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.