Pierwsza myśl, która może przyjść do głowy patrząc na to niecodzienne znalezisko archeologiczne. Jest kompletny brak znanych analogi i „dziwna” budowa, a skojarzenia raczej dalekie są od właściwych wyjaśnień.
Czym bowiem dokładnie jest ten artefakt? – Jest to ceremonialna klamra, złożona w pochówku wraz z młodą kobietą z ery Hunnu(azjatyckiego ludu koczowniczego). Znalezisko zostało wydatowane na I-II wiek p.n.e. Odkrycia dokonała Ekspedycja Archeologiczna Tuva z Instytutu Historii i Kultury Rosyjskiej Akademii Nauk, badająca dno zbiornika przy zaporze i elektrowni wodnej Sayano-Shushensky w Tuwie.
Klamra wykonana jest z syberyjskiego gagatu, inkrustowanego karneolem, turkusem i masą perłową. Czym dokładnie jest gagat? – To bitumiczna odmiana węgla brunatnego, której wykorzystywanie w historii ludzkości sięga około 14 000 lat wstecz. Właśnie z tamtego okresu pochodzą pierwsze odkryte zabytki jak np. amulety czy wisiory które zostały wykonane z tego minerału.
Tak naprawdę znanych jest dosłownie kilkadziesiąt klamer tego typu, wszystkie one odkrywane były na rozległym terytorium od Mandżurii po Wołgę. Miejsce gdzie dokonano odkrycia przez większą część roku znajduje się na ok. 15 metrach głębokości pod powierzchnią wody. Archeolodzy do swoich badań wykorzystują tylko drobne okienko pomiędzy zrzutem wody, a ponownym sezonowym zalaniem terenu. Wtedy to na kilka tygodni ten niedostępny teren zamienia się w piaszczystą pustynię, dając możliwość do pracy naukowcom.
Zdjęcia i źródło: Pavel Leus
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!