Groby pełne średniowiecznych skarbów znajdują się pod zburzonymi akademikami studenckimi na Uniwersytecie Cambridge. Do tej pory odzyskano ponad 200 zabytkowych obiektów, w tym broszki z brązu, naszyjniki z koralików, miecze, krótkie łopatki i szklane kolby, których datowanie przypada na lata 400-650 n.e.

Średniowieczne skarby zostały odkryte w Cambridge, studenci blisko 90 lat żyli „na cmentarzysku”, z którego istnienia nikt nie zdawał sobie sprawy. Pod zburzonymi salami studenckimi tego prestiżowego uniwersytetu odkryto bogate groby, które dostarczają cennych informacji na temat życia w osadzie z czasów wpływów rzymskich.

Plac budowy który okazał się wielkim stanowiskiem archeologicznym fot. Albion Archaeology

Wczesnośredniowieczny cmentarz został tak naprawdę wykopany pod mieszkaniami studentów Uniwersytetu Cambridge już teraz został okrzyknięty jako „jedno z najbardziej ekscytujących znalezisk archeologii anglosaskiej od XIX wieku”.

Na terenie tego rozległego cmentarzyska znajduje się ponad 60 grobów, po zburzeniu kompleksu budynków z lat 30. XX wieku, w których niedawno mieszkali absolwenci i pracownicy w zachodniej części miasteczka. Wyburzenia podjęto się w związku z planem stworzenia bardziej nowoczesnych obiektów.

Archeolog w trakcie eksploracji grobowca fot. Albion Archaeology

W sumie około 200 przedmiotów odkryto w jamach grobowych, w tym broszki z brązu, naszyjniki z koralików, miecze, krótkie ostrza, naczynia ceramiczne i szklane kolby. Większość z nich pochodzi z wczesnego okresu anglosaskiego (ok. 400-650 n.e.). Na terenie stanowiska znaleziono również dowody na istnienie dużo starszych struktur datowanych na epokę żelaza, oraz ślady „rzymskich robót ziemnych”.

Zjawiskowe szklane naczynie odkryte w jednym z pochówków fot. Albion Archaeology

Archeolog Caroline Goodson, która na co dzień wykłada historię wczesnego średniowiecza, powiedziała, że ​​znalezione przez nią ludzkie szczątki były wyjątkowo „dobrze zachowane”. „Zasadowa gleba, która jest tu typowa, nie doprowadziła do rozkładu kości”. – powiedziała dr Goodson

Jest to na tyle istotne, że da możliwość archeologom zastosowania bardzo nowoczesnych technik naukowych do ujawnienia tak diety, jak i DNA zmarłych, „umożliwiając analizę migracji i relacji rodzinnych”.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.