Średniowieczna buława wodza! Znaleziona przypadkowo przez grzybiarza… + BONUS

6
Zdjęcie buławy znalezionej na terenie Nadleśnictwa Lesko fot. Dariusz Szuwalski

Buławę pochodzącą najprawdopodobniej z terenów Rusi Kijowskiej znaleziono jesienią ubiegłego roku w jednym z kompleksów leśnych Nadleśnictwa Lesko. Odkrycia w trakcie grzybobrania dokonał mieszkaniec Zarszyna, Bogdan Marszał – któremu przy okazji serdecznie gratulujemy niezwykłego znaleziska!

Buława znaleziona na terenie Nadleśnictwa Lesko fot. Dariusz Szuwalski

Jak twierdzi sam szczęśliwy znalazca buławę zauważył wystającą w zerwanym zboczu przy potoku, o swoim odkryciu następnie powiadomił naukowców. Obecnie buława jest już opracowywana i konserwowana przez archeologa Piotra Kotowicza z Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie zabytek ostatecznie trafi na wystawę. Odkrywca za swoją postawę otrzymał już specjalne podziękowania i pamiątkowy dyplom z muzeum – jak sam podkreśla „to właśnie tam jest jej miejsce„. Na miejscu znalezienia przewidziane są na wiosnę badania archeologiczne, więc niewykluczone, że na buławie się nie skończy.

Otwór buławy znalezionej na terenie Nadleśnictwa Lesko fot. Dariusz Szuwalski

Buława jest typu „gwieździstego” i pochodzi najprawdopodobniej z XII-XIII wieku. Na naszych terenach w przeszłości dokonywano licznych odkryć podobnych buław m.in. Grądów, Stołpia, Gdańsk, Radymno lub prawie identyczną buławę można zobaczyć w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Buławy te oprócz walorów militarnych, posiadały głównie znaczenie symboliczne albowiem były oznaką władzy. Liczne analogie do tego typu przedmiotów odnaleźć można na terenie wczesnośredniowiecznej i średniowiecznej Rusi. Głównym ośrodkiem ich produkcji był ważny wtedy Kijów. Takie buławy nosili tylko możni, tamtejsi wojowie. Oręże tego typu wywodzi się i zostało opracowane na Bliskim Wschodzie. Sama nazwa „buława” jest pochodzenia Tureckiego. Znalezisko to może świadczyć o ścisłych kontaktach i burzliwej historii naszego wspólnego pogranicza. Zabytek ten z pewnością dużych walorów bojowych nie posiadał, był zapewne atrybutem władzy plemiennego wodza.

Zdjęcie buławy znalezionej na terenie Nadleśnictwa Lesko fot. Dariusz Szuwalski

+ BONUS!
Pokaże wam jeszcze jedną inną buławę, tym razem wyłowioną magnesem neodymowym ubiegłego lata 🙂

Bojowa buława wyłowiona magnesem neodymowym na legalnym pozwoleniu przez Grzegorza
Buława pochodzi z XIII wieku i została przekazana do muzeum, jej historię odkrycia i przekazania publikowałem na moim FP na FB.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.