SS Sołdek – gdańskie muzeum i wizytówka, dziś ma swoją rocznicę (GALERIA)

0
statek SS Sołdek Gdańsk ship
Pierwszy polski statek zbudowany po II wojnie światowej, gdańskie muzeum i wizytówka miasta fot. DerHexer, (CC BY-SA 3.0), via Wikimedia Commons

Dokładnie 21 października 1949 roku, został przekazany do eksploatacji Polskiej Żegludze Morskiej pierwszy powojenny statek pełnomorski zbudowany w naszym kraju – SS Sołdek. Poznajcie historię jednej z wizytówek Gdańska.

SS Sołdek – masowiec o napędzie parowym, był to pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Prototyp z serii dwudziestu dziewięciu rudowęglowców, czyli małych masowców typu B30, które w latach 1949-1954 były budowane w Stoczni Gdańskiej. Swoją nazwę otrzymał od nazwiska ówczesnego trasera Stoczni Gdańskiej, „przodownika pracy” Stanisława Sołdka. Za matkę chrzestną statek otrzymał żonę Stanisława – Helenę. Następnego dnia po przekazaniu do eksploatacji (22 października 1949 roku) „Sołdek” udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina. Statkiem dowodził kpt. ż.w. Zbigniew Rybiański, trzy dni później (25 października) uroczyście podniesiono jego banderę. 

Całe opracowanie dokumentacji warsztatowej potrzebnej do budowy statku zlecono francuskiej stoczni Augustin Normand w Hawrze. Jego budową w Stoczni Gdańskiej kierował inż. Jerzy Doerffer, późniejszy profesor i rektor Politechniki Gdańskiej. Natomiast pierwszy nit w elementy konstrukcyjne wbił ówczesny minister żeglugi – Adam Rapacki. W ciągu tygodnia pracy montowano przeciętnie 45 ton elementów ze stali okrętowej. Jako ciekawostkę dodam że do budowy tego prototypowego rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. 

Burta statku Muzeum SS Sołdek P.Karpiński (CC BY-SA 3.0), via Wikimedia Commons

Tak naprawdę 24 kwietnia 1948 roku, jeszcze przed oddaniem Sołdka do służby zwodowaliśmy inny okręt. Pod prowizoryczną nazwą „Oliwa”, pływał statek typu „Hansa”, który został pozostawiony na pochylni w szczecińskim porcie przez Niemców. Pływał on przez szereg lat pod polską banderą handlową, a później służył m.in. jako magazyn pływający na Odrze w Szczecinie.

Gdańskie Muzeum – statek SS Sołdek fot. DerHexer, (CC BY-SA 3.0), via Wikimedia Commons

Do 1 stycznia 1981 roku polski statek „Sołdek” odbył w sumie 1479 rejsów morskich, przewiózł przy tym ponad 3,5 miliona ton ładunków, zawijając do ponad 60 portów na wszystkich kontynentach. W grudniu 2014 roku, statek „zagrał” w filmie „Persona non grata” w roli statku pod japońską banderą, przewożącego w 1941 roku żydowskich uchodźców z Litwy i Polski przez Władywostok aż do Japonii. Od kilku lat statek jest udostępniony zwiedzającym w charakterze muzeum, tylko w 2016 roku statek zwiedziły ponad 43 tysiące osób, a w 2017 roku – 57440 osób.

Sołdek stojący po drugiej stronie słynnego żurawia stał się wizytówką miasta, na stałe wpisaną w jego krajobraz fot. Tomasz Sienicki tomasz.sienicki@gmail.com (CC BY 2.5 PL), via Wikimedia Commons

Co dokładnie oznacza skrót „SS” przed nazwą statku? Jest to skrótowiec charakteryzujący dany typ jednostki, nadawany statkom cywilnym. W tym wypadku jest to skrót od; steam ship lub screw steamer, czyli parowiec lub parowy statek śrubowy.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.