Sześć złotych monet z XVI wieku znaleziono w śmietniku na terenie Frankfurtu

Złote monety znalezione w trakcie badań w Frankfurcie nad Odrą fot. Matthias Antkowiak, archaeofakt

W sumie sześć złotych monet znaleźli archeolodzy w trakcie badań prowadzonych przy ulicy Große Oderstraße we Frankfurcie nad Odrą… kilkaset metrów od Polskiej granicy.

Archeolodzy prowadzą tam badania od sierpnia 2018 roku ze względu na planowaną inwestycję budowlaną, dotychczas wcześniej odkryto na miejscu nowożytne srebrne monety i ceramiczne naczynia. Prowadzący wykopaliska Matthias Antkowiak stwierdził że monety musiały trafić w to miejsce zaszyte prawdopodobnie w jakimś ubraniu, ktoś nieświadomy wyrzucił je tak na śmieci stąd znalazły się tam wśród bardziej współczesnych przedmiotów.

Złote monety znalezione w trakcie badań w Frankfurcie nad Odrą fot. Matthias Antkowiak, archaeofakt

We wtorek burmistrz René Wilke i archeolog stanu prof. Franz Schopper przedstawili znalezisko. Jest nim pięć monet Écus d’Or zwanych pospolicie Écu pochodzących z lat 1514-1574. Te złote monety używane w Królestwie Francji od średniowiecza aż do XVIII wieku. Wśród znalezionych numizmatów był też jeden Wenecki dukat papieża Klemensa VII wybity w latach 1523-1534.

Burmistrz Frankfurtu René Wilke powiedział w trakcie konferencji, że odkrycia dają cenne informacje na temat dawnego życia w mieście. – Te zabytki powinny być zachowane dla potomności – podkreśla.

monety ffo
Archeolog Prof. Franz Schopper i burmistrz René Wilke prezentują odkrycie fot. Urząd Miejski we Frankfurcie nad Odrą

Jeśli jeszcze nie posiadacie wykrywacza metali lub myślicie nad jego zmianą koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki… do tego sprzęt do kopania, koszulki, monety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.