Wiecie że truskawkę stworzono dopiero w XVIII wieku? Jej ojcem był Amédée-François Frézier

Amédée-François Frézier - ojciec truskawki fot. Wikimedia Commons

Dokładnie 4 lipca 1682 roku we francuskim mieście Chambéry urodził się Amédée-François Frézier. Był on wojskowym inżynierem, kartografem, matematykiem ale przede wszystkim podróżnikiem i niezwykłym botanikiem!

Jego ojcem był Pierre-Louis Frézier który wywodził się ze szlacheckiej rodziny, przeprowadził się do Francji ze Szkocji, która była jego prawdziwą ojczyzną. Syn jednak urodził się we Francji i tam też zmarł 14 października w 1773 roku. Wcześniej jednak w 1714 roku… dał nam coś co znamy jako dzisiejszą truskawkę!

Dokładnie w 1714 roku Frézier krzyżując dwa gatunki poziomek typu: Fragaria virginiana (poziomka wirginijska) i Fragaria chiloensis (poziomka chilijska) stworzył dzisiejszą truskawkę. Jako że udało mu się to pierwszemu, dziś nazywany jest ojcem truskawki.

Antoine Nicolas Duchesne i kwiaty truskawki fot. Wikimedia Commons

Uprawiana krzyżówka jest jedną z najmłodszych udomowionych roślin. Jako pierwszy naukowy opis truskawki stworzył natomiast w 1766 roku ktoś inny… również francuz – Antoine Nicolas Duchesne. Jego fundamentalne dzieło o nazwie „Essai sur l’histoire naturelle des fraisiers” (eng. Natural History of Strawberries pl. „Historia naturalna truskawek”) połączyło odkrycia dotyczące biologii, ekologii i filogenezy odmiany Fragarii z dając pełne informacje na temat uprawy i zastosowań etnobotanicznych, do dziś dnia jego dokument jest inspiracją przy prowadzonych badaniach.

Źródła: Wikipedia.org i US National Library of Medicine National Institutes of Health

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.