Szukał samolotu z II WŚ …trafił na skarb króla z epoki brązu!

Zdjęcie odkrytego skarbu króla z epoki brązu fot. Museum Thy

Zdarzenie miało miejsce 26 lutego 2019 roku w pobliżu małej duńskiej wioski Kallerup w Thy. W trakcie poszukiwań na terenie który ma zostać zajęty pod rozbudowywaną pobliską żwirownię, poszukiwacz Peter Jensen dokonał niezwykłego odkrycia. Szukając szczątków brytyjskiego bombowca 'Short Stirling’ zestrzelonego pod koniec 1943 roku trafił na bogaty skarb z epoki brązu!

Wspomniany detektorysta od wielu lat pomaga muzeum w odkrywaniu lokalnej historii, tego dnia znalazł sporo nitów wraz z poszyciem samolotu i trochę amunicji. Nagle wykrywacz zasygnalizował dużą koncentrację metalu w ziemi, spodziewał się oczywiście większego kawałku wraku samolotu… jednak w ziemi było zupełnie coś innego. Poszukiwacz odsłonił wierzchnią warstwę gleby i bez wątpienia stwierdził, że jest to wielki kawałek starego brązu. Wezwał więc do pomocy archeologów.

Naukowcy najpierw odsłonili rogate popiersie które było zapewne zwieńczeniem laski, służącej do obrzędów religijnych.

Rogate popiersie z epoki brązu fot. Kirstine Krath Nielsen/Museum Thy

Chwilę później w trakcie eksploracji odkryto kolejny ceremonialny zabytek jakim był topór o średnicy około 30 cm.

Ceremonialny topór z epoki brązu fot. Kirstine Krath Nielsen/Museum Thy
Ceremonialny topór z epoki brązu przed zabezpieczeniem fot. Niels Algreen Møller/Museum Thy

Topór następnie został kolejnego dnia wyizolowany, zabezpieczony gipsem i przewieziony wraz z bryłą ziemi do badań. Wykonano prześwietlenie metodą tomografii CT które ukazało dodatkowo dwie uroczyste figurki, będące zapewne zwieńczeniem rogów do picia zakończone zoomorficznymi podwójnymi głowami konia i węża.

Zdjęcie wykonanej tomografii CT fot.Museum Thy

Wyizolowana gleba była eksplorowana w laboratorium Moesgaarda. Wczoraj 3 maja dopiero zakończono nad nimi pracę, a teraz zabytki są wreszcie gotowe na nasze hipnotyzujące spojrzenia. Znaleziska archeolodzy obecnie datują na 1000 lat p.n.e.

Zdjęcie eksploracji odkrytego skarbu króla z epoki brązu fot. Museum Thy
Zoomorficzna figurka „in situ” fot. Museum Thy
Zdjęcie odkrytego skarbu króla z epoki brązu fot. Museum Thy
Zdjęcie odkrytego skarbu z epoki brązu w trakcie eksploracji fot. Museum Thy
Zdjęcie odkrytego skarbu z epoki brązu w trakcie eksploracji fot. Museum Thy

Analogiczne międzynarodowe odkrycia archeologiczne: podobne rogate popiersie odkryto w Veksø lub na figurkach z Grevensvænge i statuetkach z Nuragic na terenie Sardynii. Praktycznie identyczny topór natomiast odkryto w grobie króla Kivika. Świadczyć by to mogło, że osoba która złożyła te przedmioty piastować musiała bardzo wysokie stanowisko i zapewne przewodziła plemieniem. Metal bowiem w epoce brązu był bardzo ekskluzywnym materiałem, służył głównie do obrzędów ceremonialnych. Do prac wykorzystywano wtedy wciąż narzędzia krzemienne i kamienne.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.