Bardzo dobrze zachowany XVI-wieczny miecz został odkryty przez kajakarza w Jeziorze Zuryskim. Wypatrzył go na dnie i zgłosił do odpowiedniego urzędu, teraz wydobyli go archeolodzy.

Bardzo dobrze zachowany miecz o długości 1,2 metra został odkryty na dnie jeziora Zuryskiego w pobliżu miejscowości Freienbach, na terenie Szwajcarii. Jest to naprawdę świetne znalezisko. Trafił na nie przypadkowo kajakarz i natychmiast zgłosił do Urzędu Kultury kantonu Schwyz.

Miecz zauważony przez kajakarza na dnie Jeziora Zuryskiego

Teraz archeolodzy podwodni wydobyli miecz, który wpadł komuś 500 lat temu do wody. Jak się okazuje znaleziono przy nim inne akcesoria jak nóż i szydło, które służyło w tamtych czasach za widelec. Archeolodzy sądzą więc że ktoś stracił go razem z pochwą i pasem, ten zerwany czy w inny sposób znalazł się na dnie jeziora.

Miecz, który ma około 1,2 metra długości, jest dobrze zachowany, tylko czubek miecza jest odłamany. Rękojeści miecza oraz sztućce świadczą o tym, że jest to broń z połowy XVI wieku. Długość rękojeści odnosi się do „półtoraręcznego miecza” tzw. „półtoraka”, którego osoba nosząca trzymała broń jedną lub obiema rękami, w zależności od stylu walki. Podobne miecze można znaleźć w Szwajcarskim Muzeum Narodowym, np. Miecz z lat 1560/1570 autorstwa Adama Näfa z Hausen am Albis w Zurychu czy znalezisko z jeziora Walen koło Weesen.

Znaleziska zostały tymczasowo przekazane do badań i prac konserwatorskich w Szwajcarskim Muzeum Narodowym w Affoltern am Albis. Konserwacja może dostarczyć dalszych informacji, na przykład o pochodzeniu i dokładnym wieku miecza. To w jaki sposób, ten dwuręczny miecz znalazł się na dnie jeziora, pozostaje na razie przedmiotem dyskusji naukowych – ale z pewnością kryje się za tym ekscytująca historia.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.