Pochówek wojownika z VI wieku odkryto w starożytnym mieście

0
Grób germańskiego wojownika z plemienia Gepidów odkryty w starożytnym Viminacium.

Grób germańskiego wojownika z plemienia Gepidów z VI wieku, czyli okresu wędrówek ludów odkryto niedawno na pozostałościach starożytnego rzymskiego miasta Viminacium we wschodniej Serbii. Miasto to jest jednym z najważniejszych rzymskich stanowisk archeologicznych w tej części Europy.

Ten wojownik został pochowany wraz z kilkoma godnymi uwagi atrybutami składającymi się z żelaznego miecza (długość 92 cm), włóczni po której pozostał grot, żelaznego pasa, grzebienia wykonanego z kości i jednego naczynia ceramicznego.

Żelazny miecz znaleziony w grobie wojownika.

Jak dotąd w rzymskim mieście Viminacium znaleziono kilkadziesiąt gepidyjskich grobów, grupa tych plemion była blisko spokrewniona z Gotami. Ciekawe dla szkieletów ludu tego plemienia jest posiadanie sztucznego odkształcenia czaszki. Wśród odkrytych szczątków 31 zmarłych wszystkie czaszki zostały celowo odkształcone i wydłużone. Praktyka ta została udokumentowana wśród Gepidów, którzy mianowicie przejęli ją od Hunów.

Ceramiczne naczynie znalezione w grobie wojownika.

Viminacium usytuowane było na prawym brzegu Mławy (dopływu Dunaju), leży dokładnie 12 km na północ od serbskiego Pożarevaca, dzisiejszy wsi Stari Kostolac i Drmno. Pozostałości antycznego miasta na terenie tych wsi stwierdzono już w XVIII wieku. Ciekawostką jest że teren ten był miejscem pierwszych w Serbii wykopalisk archeologicznych rozpoczętych w 1882 roku przez architekta Mihajlo Valtrovicia. Właściwe metodyczne prace badawcze podjął jednak dopiero w latach 70. XX wieku archeolog Miloje R. Vasić i jego współpracownicy.

Przypuszczalny wygląd rzymskiego obozu legionowego w Viminacium.

Dzięki dokonanym przez nich odkryciom starożytne Viminacium zyskało miano „bałkańskich Pompejów”. Miasto posiadało amfiteatr na 12 tysięcy miejsc wraz z hipodromem, akwedukt oraz termy wraz z hypocaustum (systemem wewnętrznego ogrzewania). Poza tym łącznie na badanym obszarze odkryto blisko 14 tysięcy zróżnicowanych pochówków datowanych od I do VI wieku n.e.

Fragment term z systemem hypokaustum fot. Nemezis

W pobliżu miasta odnaleziono też w czerwcu 2009 prawie nienaruszone szczątki mamuta stepowego, pochodzące ze środkowego plejstocenu. W miejscu tym odsłonięto następnie w 2012 roku cmentarzysko tych zwierząt zawierające kolejne 7 szkieletów.

Jeden z odkrytych szkieletów mamuta fot. Milos Tod

Do przedrzymskich znalezisk należy również znaleziona na terenie ruin amfiteatru statuetka bóstwa żeńskiego sprzed ok. 4 tys. lat. Odkrycie to dokonane w 2012 roku, łączone jest z niemal bliźniaczym idolem znalezionym w Kličevacu w 1881 roku, a bezpowrotnie zaginionym po I Wojnie Światowej. Figurka prawdopodobnie została zniszczona w czasie bombardowania Belgradu.

Statuetka znaleziona na terenie amfiteatru w Viminacium. Statuetka jest identyczna jak idol znaleziony w jednym z grobowców w Kličevacu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.