Wyjątkowy miecz ze złotą inskrypcją odkryty przez budowlańców!

3
Odkrywcy wraz ze znalezionym przez nich mieczem fot. Nordjyllands Historiske Museum

Bardzo ciekawy i rzadki zabytek jakim okazał się miecz z XIV wieku posiadający inskrypcję, został odkryty przez operatora koparki i hydraulika w zeszłym tygodniu. Znalazcy Jannic Vestergaard i Henning Nøhr prowadzili prace kanalizacyjne w Duńskim mieście Aalborg, o swoim odkryciu natychmiast powiadomili pracowników Muzeum Historycznego Północnej Jutlandii.

Muzeum potwierdziło to odkrycie za pośrednictwem swojej strony internetowej. Archeolog Kenneth Nielsen pracujący w tej placówce, zbadał miecz o długości 1,1 metra i niewielkiej wadze 1 kg, szybko stwierdzając, że pochodzi on z XIV-wiecznego średniowiecza. Stwierdził również, że miecz posiada „wyjątkowo wysoki poziom wykonania” oraz detale, które mógł wyprodukować jedynie wysoko wykwalifikowany kowal.

Miecz znaleziony przez pracowników budowlanych w Danii fot. Nordjyllands Historiske Museum

Miecz został znaleziony w ziemi w najstarszej warstwie ulicy Algade, będącej jedną z głównych ulic północnej części miasta Aalborg. Miecze były kosztownymi przedmiotami w średniowieczu i były własnością tylko bogatych grup społecznych, takich jak szlachta. W związku z tym, Nielsen powiedział, że był zaskoczony lokalizacją odkrycia w miejscu, które było i jest normalną ulicą miasta, biorąc pod uwagę tradycję chowania wojowników wraz z ich bronią. Większość odkrytych mieczy tego rodzaju znajdowała się w kopcach pogrzebowych. Jego niezwykłe umiejscowienie archeolog wiąże więc z zawirowaniami historycznymi Danii z okresu XIV wieku oraz z serią wewnętrznych walk o władzę.

Najlepszym wytłumaczeniem, jakie możemy wymyślić, jest to, że właściciel miecza został pokonany podczas bitwy. A następnie jego ciało zostało wdeptane w warstwę błota, które tworzyło wówczas ulicę.” – powiedział archeolog.

Miecz w trakcie konserwacji fot. Nordjyllands Historiske Museum

Obecnie miecz przechodzi konserwację. W trakcie jego oczyszczania na głowni znaleziono inskrypcję, widoczny napis o długości kilku centymetrów z dodatkowo widocznymi zachowanymi złoceniami niektórych liter. Jego całość będzie można odczytać dopiero po zakończeniu konserwacji.

Fragment widocznego zachowanego napisu wraz z złoceniem fot. Nordjyllands Historiske Museum

Zwykle takie inskrypcje były wykonane przez rzemieślników mistrzowskiego poziomu w celu oznaczania swoich wyrobów, znane są takie miecze datowane na IX-XI wiek. Tendencje w średniowieczu były jednak nieco inne, miecze nosiły głównie religijne sentencje jak na przykład znane z podobnych mieczy „In nomine Domini” (łac. W imię Pańskie) lub dłuższe dowolne napisy nie mające bezpośredniego znaczenia.

Fragment widocznej zachowanej inskrypcji na mieczu fot. Nordjyllands Historiske Museum

Miecz po zakończeniu konserwacji ma być wystawiony w Muzeum Historycznym Północnej Jutlandii, gdzie będziecie mogli go oglądać osobiście.

3 KOMENTARZE

  1. Do więzienia z nimi! …za ten miecz mam nadzieję, że posiedzą 12 lat bez możliwości warunkowego zwolnienia. Bezczelni odkrywcy historii.

    • A to niby czemu? Przecie zgłosili znalezisko zaraz. Odpowiadać by mogli tylko gdyby coś potajemnie przywłaszczyli i nie zgłosili nic…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.