Wyjątkowy miecz ze złotą inskrypcją odkryty przez budowlańców!

Odkrywcy wraz ze znalezionym przez nich mieczem fot. Nordjyllands Historiske Museum

Bardzo ciekawy i rzadki zabytek jakim okazał się miecz z XIV wieku posiadający inskrypcję, został odkryty przez operatora koparki i hydraulika w zeszłym tygodniu. Znalazcy Jannic Vestergaard i Henning Nøhr prowadzili prace kanalizacyjne w Duńskim mieście Aalborg, o swoim odkryciu natychmiast powiadomili pracowników Muzeum Historycznego Północnej Jutlandii.

Muzeum potwierdziło to odkrycie za pośrednictwem swojej strony internetowej. Archeolog Kenneth Nielsen pracujący w tej placówce, zbadał miecz o długości 1,1 metra i niewielkiej wadze 1 kg, szybko stwierdzając, że pochodzi on z XIV-wiecznego średniowiecza. Stwierdził również, że miecz posiada „wyjątkowo wysoki poziom wykonania” oraz detale, które mógł wyprodukować jedynie wysoko wykwalifikowany kowal.

Miecz znaleziony przez pracowników budowlanych w Danii fot. Nordjyllands Historiske Museum

Miecz został znaleziony w ziemi w najstarszej warstwie ulicy Algade, będącej jedną z głównych ulic północnej części miasta Aalborg. Miecze były kosztownymi przedmiotami w średniowieczu i były własnością tylko bogatych grup społecznych, takich jak szlachta. W związku z tym, Nielsen powiedział, że był zaskoczony lokalizacją odkrycia w miejscu, które było i jest normalną ulicą miasta, biorąc pod uwagę tradycję chowania wojowników wraz z ich bronią. Większość odkrytych mieczy tego rodzaju znajdowała się w kopcach pogrzebowych. Jego niezwykłe umiejscowienie archeolog wiąże więc z zawirowaniami historycznymi Danii z okresu XIV wieku oraz z serią wewnętrznych walk o władzę.

Najlepszym wytłumaczeniem, jakie możemy wymyślić, jest to, że właściciel miecza został pokonany podczas bitwy. A następnie jego ciało zostało wdeptane w warstwę błota, które tworzyło wówczas ulicę.” – powiedział archeolog.

Miecz w trakcie konserwacji fot. Nordjyllands Historiske Museum

Obecnie miecz przechodzi konserwację. W trakcie jego oczyszczania na głowni znaleziono inskrypcję, widoczny napis o długości kilku centymetrów z dodatkowo widocznymi zachowanymi złoceniami niektórych liter. Jego całość będzie można odczytać dopiero po zakończeniu konserwacji.

Fragment widocznego zachowanego napisu wraz z złoceniem fot. Nordjyllands Historiske Museum

Zwykle takie inskrypcje były wykonane przez rzemieślników mistrzowskiego poziomu w celu oznaczania swoich wyrobów, znane są takie miecze datowane na IX-XI wiek. Tendencje w średniowieczu były jednak nieco inne, miecze nosiły głównie religijne sentencje jak na przykład znane z podobnych mieczy „In nomine Domini” (łac. W imię Pańskie) lub dłuższe dowolne napisy nie mające bezpośredniego znaczenia.

Fragment widocznej zachowanej inskrypcji na mieczu fot. Nordjyllands Historiske Museum

Miecz po zakończeniu konserwacji ma być wystawiony w Muzeum Historycznym Północnej Jutlandii, gdzie będziecie mogli go oglądać osobiście.

3 KOMENTARZE

  1. Do więzienia z nimi! …za ten miecz mam nadzieję, że posiedzą 12 lat bez możliwości warunkowego zwolnienia. Bezczelni odkrywcy historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.