Niezwykły artefakt odkryty przez poszukiwacza w trakcie prac archeologicznych związanych z rewitalizacją żorskiego Rynku. Odkryto szereg zabytków w tym buławę datowaną na XII-XIV wiek!

W ubiegłym roku podczas prac związanych z rewitalizacją ul. Księdza Klimka oraz budową fontanny na płycie żorskiego Rynku, archeolog prowadzący pracę zaprosił do współpracy poszukiwaczy z Śląskiej Grupy Eksploracyjnej. Doświadczeni detektoryści mieli zajmować się przeszukiwaniem hałd ziemi z prowadzonych tam wykopów.

„Pierwszym naszym znaleziskiem okazał się prawdopodobnie grosz praski, drugim odkryciem były drobne elementy w postaci sprzączki, guzika i bliżej nieokreślonych ozdób. To jednak kolejne odkrycie sprawiło że wszyscy usiedliśmy z wrażenia. Udało się znaleźć mały skarb zlepionych razem pięciu lub sześciu monet – halerzy raciborskich.” – powiedział Piotr Konarski z ŚGE

Halerze raciborskie to monety bite na terenie Księstwa Raciborskiego, za czasów panowania Mikołaja VI Raciborskiego i Wacława III Opawskiego w latach 1428-1456.

„Następnie prace przeniosły się na płytę żorskiego Rynku, gdzie wśród wielu artefaktów w postaci fragmentów skór i połamanych kafli udało się znaleźć głowicę buławy gwiaździstej. Wstępne datowanie na podstawie porównania ze zdjęciami podobnych znalezisk z terenu Europy wskazuje na przełom XII i XIV w. Czekamy z niecierpliwością na opracowanie artefaktów przez specjalistów i cieszymy się, że nasze stowarzyszenie przyczyniło się do odkrycia przedmiotów związanych z historią Żor.” – dodaje Konarski

Znalazcą tego wyjątkowego artefaktu jest Błażej Nawrat. Odkrycie takiej buławy i to jeszcze w takim miejscu jak rynek miasta to nie lada gratka. Z pewnością po konserwacji i opracowaniu zasili ekspozycję lokalnego muzeum. Bogacąc historię i dziedzictwo tamtego regionu, dzięki pasji ludzi z wykrywaczami.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.