VII edycja badań pod Grunwaldem, archeolodzy i poszukiwacze wspólnie ustalają miejsce bitwy

1
Szeląg krzyżacki znaleziony pod Grunwaldem

Archeolodzy i poszukiwacze amatorzy, już jutro zjadą się na grunwaldzkie pola (Warmińsko-Mazurskie) i będą prowadzić badania mające ustalić dokładne miejsce bitwy z 1410 r. Planują przeszukać około 80 hektarów w pobliżu wsi Grunwald.

Badania pola Bitwy pod Grunwaldem będą prowadzone już siódmy raz.

Poszukiwacze już siódmy raz będą przeszukiwać pole Bitwy pod Grunwaldem

„Po raz kolejny spotykamy się podczas badań archeologicznych, +gonimy legendę grunwaldzką+ i zdajemy sobie sprawę, że to nie jest praca na rok czy dwa, ale na lata. Specyfika archeologii pól bitewnych, zwłaszcza średniowiecznych jest taka, że artefaktów jest bardzo mało i są one rozproszone. Zdarza się często i tak, że tereny, które wydaje się, że już były przebadane przez nas, po latach pokazują nowe zabytki” – powiedział PAP dr Szymon Drej Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Pytany o planowany obszar tegorocznych badań odpowiedział, że w poszukiwaniach będzie brać udział ok. 60 osób, które chcą przeszukać detektorami ok. 350 ha.

„Detektoryści przesuwają się przez teren tyralierą, a za nimi postępują archeolodzy z uprawnieniami, którzy odbierają od poszukiwaczy zabytki i je katalogują. Zapisują także na bieżąco dokładne miejsce znalezienia artefaktu. Zależy nam na artefaktach, ale także na uzyskaniu kontekstu, bo bez tego znaleziska są bezwartościowe naukowo. Na podstawie nagromadzenia pewnych artefaktów możemy wysunąć pewne wnioski w przyszłości” – podkreślił.

Poszukiwacze wspólnie z archeologami pracują na polach Bitwy pod Grunwaldem

Znaleziska są pozyskiwane z głębokości od 1 cm do 0,5 metra. Przez ostatnie 6 lat podczas badań uzyskano ponad tysiąc dwieście znalezisk, przy czym około 400 z nich można bezpośrednio powiązać ze starciem z 15 lipca 1410 r.

„Najcenniejsze są eksponowane w gablotach naszego sezonowego muzeum. Wszystkie są bezcenne. Natomiast najbardziej interesujące są groty, których jest duże nagromadzenie. Znalezienie kilkunastu grotów w jednym miejscu świadczy o tym, że tam musiała się odbyć jakaś większa potyczka czy starcie. Moim ulubionym znaleziskiem jest tłok pieczętny odnaleziony przy kaplicy pobitewnej. To wizerunek pelikana, który karmi swoje młode. Jesteśmy przekonani na podstawie kwerend, że jest to XV-wieczny tłok proweniencji krzyżackiej” – zaznaczył Drej. Wskazał, że wszystkie znaleziska będą eksponowane w powstającym nowym Muzeum Grunwaldzkim.

Pasjonaci poszukują śladów średniowiecznej bitwy i je znajdują!

Pytany czy możliwe jest odnalezienie grobów uczestników bitwy grunwaldzkiej, odpowiedział, że badacze chcieliby je znaleźć, ale jest to trudne.

„Choć technologia jest bardzo nowoczesna, to nie daje ona spojrzenia w głąb. Ponadto detektory wykrywają metal. Natomiast wiadomo, że w średniowieczu przed złożeniem do grobu odzierano zmarłego ze wszystkiego. Byli chowani nago. Ciężko jest zatem dotrzeć do miejsca, gdzie są masowe groby, bo są to wyłącznie kości. Ale nie wykluczam, że w końcu je znajdziemy. Mamy przed sobą kilka lat” – dodał.

Badania pod Grunwaldem zakończą się w następną sobotę.

Autorka: Agnieszka Libudzka

– Co udało nam się znaleźć i jak przebiegały badania będziecie mogli już wkrótce dowiedzieć się z mojej relacji… śledźcie stronę!

Tutaj natomiast znajdziecie galerię i relacje z poprzedniego sezonu!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.