Archeolodzy znaleźli w centrum Kurska 119 złotych monet

3
Skarb 119 złotych rubli odkrytych w Kursku

W Kursku, podczas wykopalisk w historycznym centrum miasta, archeolodzy Instytutu Badawczego Archeologii Rusi Południowo-Wschodniej ‚Kursk State University’ odkryli unikalny skarb z końca XIX – początku XX wieku.

Skarb składa się ze 119 złotych monet” – wyjaśnia biuro burmistrza regionalnego centrum, do którego zgłoszono odkrycie. Numizmaty zostały ukryte niedaleko fundamentu starego ceglanego domu zbudowanego w XIX wieku. Natrafiono na nie w trakcie wykopalisk pod budowę nowego biurowca w centrum miasta.

Znalezione złote monety to ruble o nominale 5, 10 i 15. Jako ciekawostkę dodam że u nas numizmaty 5 rublowe pieszczotliwie nazywane są „świnkami”. Tą popularna nazwa wzięła się od tego że dokładnie tyle kosztowało utuczone prosię!

Podobno w ciągu ostatnich czterech lat jest to drugie znalezisko archeologów kurskich. Jeśli w pierwszym przypadku skarb składał się ze srebrnych monet z XVII wieku, teraz znaleziono złote monety.

Poinformowano, że po zakończeniu etapu badań ziemnych i wszystkich niezbędnych badań naukowych skarb z Kurska wraz z innymi znaleziskami zostanie przekazany do Państwowego Funduszu Muzealnego.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. schowane w czasie anarchii i bezprawia w okresie rewolucji ci coś mieli stracili a do władzy doszła hołota i ciemnota nas to też trafiło 22 lipca 1944 upadło teraz 2015 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię