Leśnicy odkryli wczesnośredniowieczny grot włóczni (GALERIA)

0
Wczesnośredniowieczny grot włóczni znaleziony przez leśników fot. R. Ostaszewski, Nadleśnictwo Waliły, Lasy Państwowe

W trakcie przygotowania gleby pod zasadzenie nowego lasu w Nadleśnictwie Waliły, leśnicy odkryli grot włóczni pochodzący z okresu wczesnego średniowiecza. Jest to szczególnie cenny zabytek z tego okresu odkryty na Podlasiu.

Dokładnie dnia 17 października na terenie Nadleśnictwa Waliły załoga leśnictwa Józefowo podczas przygotowania ziemi pod zalesienie terenu natknęła się na nietypowy przedmiot. Podłużny ok. 35-40 cm kawałek metalu znaleziony został pod powierzchnią ściółki na zrębie. Jak podają leśnicy jego kształt przypominał grot włóczni lub innego narzędzia stosowanego jako broń. Zachowując zdrowy rozsądek zabezpieczono miejsce i wezwano do pomocy archeologów z Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Następnego dnia archeolog który przybył na miejsce, wspólnie z leśnikami zbadał dokładnie okolicę odkrytego przypadkiem zabytku i wydobyli go z ziemi. W trakcie przeprowadzonych badań nie natrafiono na inne zabytki. Wspomniany żelazny grot włóczni okazuje się być bardzo cennym odkryciem szczególnie w kwestii badań nad wczesnośredniowiecznym uzbrojeniem z terenów Podlasia.

Obecnie przedmiot został przekazany do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, gdzie zostanie poddany dogłębnej analizie i konserwacji a ostatecznie trafi tam na ekspozycję.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.