Przypadkowo odkryto mogiłę Bitwy pod Kunowicami, w ziemi spoczywa przynajmniej 10 żołnierzy! (GALERIA)

0
Zbiorowa mogiła żołnierzy Bitwy pod Kunowicami fot. Grzegorz Podruczny

O sprawie przypadkowego odkrycia, w trakcie pewnej inwestycji budowlanej grobu ofiar bitwy kunowickiej, informowałem was 3 tygodnie temu. Teraz dzięki naukowcom prowadzącym badania pola Bitwy pod Kunowicami, możemy powiedzieć znacznie więcej o tym pochówku.

Nietypowy rodzaj stanowiska i gęstości zabytków oraz kości, jak widać wymagają również nietypowych eksploracji fot. Grzegorz Podruczny

Dwa pierwsze dni badań dały wiele nowych, interesujących odkryć i ustaleń. Po odsłonięciu wierzchniej warstwy ziemi i wstępnym oczyszczeniu materiału kostnego okazało się, że w grobie leży co najmniej 10 żołnierzy.

Wojna to piekło. Ci żołnierze mieli niełatwe życie, które skończyło się dnia 12 sierpnia 1759 roku. Mimo że polegli należeli do obcych nam armii a od ich śmierci minęło 260 lat, warto zadumać się nad ich losem fot. Grzegorz Podruczny

Guziki mundurowe odkryte w jamie grobowej potwierdzają wstępne ustalenia, że w grobie leżą żołnierze pruscy oraz co najmniej jeden Austriak i Rosjanin. Już to stanowi znaczące odkrycie i jest samo w sobie zaskakujące, bowiem regułą było rozdzielanie poległych należących do różnych armii.

Pruskie guziki mundurowe oraz spore fragmenty tkaniny mundurowej fot. Grzegorz Podruczny

Udało się również ustalić, że żołnierze byli obrabowani przed pochówkiem, jednak złożono ich do grobu w mundurach, po których zachował się ślad nie tylko w postaci guzików, ale i niekiedy jako spore fragmenty tkaniny mundurowej.

Guzik rosyjskiego żołnierza w jamie grobowej fot. Grzegorz Podruczny
Kolejne drobne, ale również istotne znalezisko – niewielka szpilka fot. Grzegorz Podruczny
Pod kością piszczelową jednego z fragmentarycznie zachowanych szkieletów zachowała się pozostałość kamasza z tkaniną oraz kilkoma guzikami fot. Grzegorz Podruczny
Marcowa zimna i deszczowa pogoda z pewnością nie ułatwia naukowcom i pasjonatom pracy fot. Grzegorz Podruczny

Kierownikiem badań jest Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, odbywają się one w ramach badań pola bitwy pod Kunowicami prowadzonych przez dr hab. Grzegorza Podrucznego prof. UAM z Collegium Polonicum w Słubicach oraz wolontariuszy, w tym z Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii „Denar”, Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej oraz z Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne i inni wolontariusze niezrzeszeni. Badania wsparli również naukowcy z Wrocławia w składzie dr Paweł Konczewski, Katarzyna Król (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Katedra Antropologii) oraz Radek Biel (Archeologia Żywa).

Część naszych wymienionych bohaterów w akcji fot. Grzegorz Podruczny

Na pełne wyniki i podsumowanie badań muszą jeszcze Państwo chwilkę zaczekać. Z pewnością dzięki życzliwości prowadzących badania poinformujemy was o wszystkim wkrótce, w następnym artykule.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.