Okres wiosenny to czas intensywnych prac ogrodowych i polnych. Wraz z nimi często dochodzi do odkrywania różnego rodzaju niewybuchów, a czasem może i zabytków. Tylko w ciągu tego tygodnia policjanci z Warmii i Mazur przyjęli kilkanaście takich zgłoszeń!

Jak powszechnie wiadomo materiały wybuchowe często niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości, będąc odpornym na działania różnego rodzaju warunków atmosferycznych lub przechodząc pod ich wpływem przemianę. Nie tak dawno pisałem co trzeba zrobić w razie odkrycia potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, w artykule na temat tego jak wygląda to w różnych krajach.

Tylko w ostatnich czterech dniach zgłaszano odkrycie niewybuchów w takich miejscowościach jak: Bartoszyce, Górowo Iławeckie, Dzikowo Iławieckie, Bądli, Wiewiórek, Woryny, Botkuny w gm. Gołdap, Lubomino, Wapnik, Zagony czy Nidzicy. Zobaczcie co udało się odkryć.

PONIEDZIAŁEK

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło późnym popołudniem w poniedziałek (12.04.2021r.) w Lidzbarku Warmińskim. Oficer tamtejszej policji przyjął informację o odnalezieniu granatu moździerzowego podczas prac polowych w miejscowości Wapnik gm. Orneta.

Granat moździerzowy

WTOREK

Drugie zgłoszenie wpłynęło we wtorek (13.04.2021r.) przed 9 rano. Kolejny raz dyżurny lidzbarskiej komendy został zawiadomiony o odnalezieniu niewybuchu. Tym razem był to pocisk przeciwpancerny 75 mm, znaleziony również podczas prac polowych, tym razem w miejscowości Lubomino.

ŚRODA

Kolejny dzień (14.04.2021r.) w lidzbarskiej komendzie nie obył się bez zgłoszenia, tym razem zaraz po godzinie 8 rano, również podczas prac rolnych odkryto pocisk moździerzowy 82 mm. Pochodziło z miejscowości Zagony gm. Orneta.

We wszystkich przypadkach na miejsce wysłano policyjnego pirotechnika, który rozpoznał niewybuchy i przeszukał teren wokół znaleziska. Odnalezione obiekty zostały zabezpieczone, po przyjeździe patrolu saperskiego przewieziono je na poligon gdzie zostały zneutralizowane.

Niewybuch Gołdap

Tego samego dnia w środę kilka minut przed godz. 14:00 policjanci z gołdapskiej komendy otrzymali informację od rolnika, że w trakcie prac na swoim polu uprawnym w miejscowości Botkuny w gminie Gołdap odkrył niebezpieczny przedmiot. Funkcjonariusze ustalili, że jest to pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Na miejsce został wezwany patrol saperów który zneutralizował niewybuch.

Natomiast w Bartoszycach w środę (14.04.2021r.) policjanci aż czterokrotnie interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi odnalezienia niewybuchów z okresu II wojny światowej. W sumie 6 niewybuchów znaleziono w gminie Górowo Iławeckie. Następnie 1 w trakcie prac polowych w Dzikowie Iławeckim, a pozostałe 5 w trakcie prac drogowych w okolicach Bądli, Wiewiórek i Woryny.

CZWARTEK

Zdecydowanie największy arsenał powojennych pozostałości odkryto w trakcie robót prowadzonych w związku z modernizacją drogi wojewódzkiej W604, w okolicy Nidzicy. Tamtejsi policjanci zostali poinformowani przez kierownika robót o odkryciu  materiałów wybuchowych koło miejscowości Ruskowo (gm. Janowo). Prace zostały wstrzymane, a na miejsce zdarzenia został wysłany policjant z  grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego.

Jak się okazało, znaleziska na miejscu dokonali pracownicy firmy saperskiej którzy wykonywali prace polegające na oczyszczaniu terenów z niewypałów i niewybuchów na terenie przyległym do kompleksu leśnego przy przebudowywanej drodze. Natrafili na skład amunicji artyleryjskiej, a w niej; 10 sztuk pocisków kalibru 150 mm, 73 sztuki amunicji o kalibrze 76 mm oraz kilka pocisków strzeleckich.

Po przyjeździe na miejsce wojskowy patrol saperski zabezpieczył znalezione materiały wybuchowe, przeszukując przy okazji raz jeszcze teren i odkrywając kolejne sztuki amunicji. Wszystkie niebezpieczne przedmioty mają zostać przewiezione i zneutralizowane na poligonie.

Pamiętajcie by nigdy sememu nie ruszać i nie ingerować w odkryte niebezpieczne przedmioty, zabezpieczyć je przed osobami postronnymi i powiadomić policję.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.