Kto z nas nie marzył kiedyś o znalezieniu dużych pieniędzy? – Takie strzały oczywiście się trafiają… czasem tylko kilkadziesiąt lat za późno! Zobaczcie odkryty w jednej z podkrakowskich miejscowości depozyt banknotów z okresu okupacji.

Pewnie marzyliście kiedyś o znalezieniu wielkiej kasy? Członkowie Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Historycznej mieli właśnie okazję uczestniczyć w tego typu odkryciu, bo 500 000 zł to brzmi naprawdę imponująco! Depozyt z taką kwota w banknotach emitowanych w okresie okupacji odnaleziono w skrytce ukrytej w stodole na terenie jednej z podkrakowskich miejscowości.

Całą historię przybliżył nam jeden z członków Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Historycznej, który otrzymał nietypowy telefon.

„Witam, dzwonię z polecenia… mąż w stodole wykopał trochę gotówki.” – relacjonuje pasjonata historii. „Myślę jadę i zobaczę. W sumie cała skórzana sakwa z banknotami o nominałach 5, 20 i 50 złotych z lat 1940-1941, razem było tego ok. pół miliona złotych” – dodaje

Oprócz banknotów w skrytce znajdowały się dokumenty związane z osobą która ukryła depozyt, był to dziadek właściciela terenu. Pieniądze zachowały się w świetnym stanie pomimo wielu lat leżenia w ukryciu! Banknoty w kilku nominałach pochodzą z lat 1940-1941. Na powyższych zdjęciach widoczna jest część tego depozytu.

Dla wyobrażenia ile to było pół miliona (wojskowi byli bardzo dobrze opłacani):
– w 1936 pułkownik zarabiał około 700 msc/8400 rok
– w 1944 dowódca warszawskiego Kedywu 6700 msc/80400 rok

Zwykli ludzie zarabiali około 100 zł miesięcznie. W 1939 roku w Warszawie kilogram chleba kosztował 30 gr, kilogram mięsa wołowego 1,53 zł, kilogram masła prawie 4 zł, a litr mleka – 26 gr.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

6 KOMENTARZE

  1. Cos mi tu nie pasuje, jesli bylo pol miliona to jesli mialyby to byc wylacznie banknoty 50 zlotowe to musialo ich byc 10 000, a skoro byly tez mniejsze nominaly to kilkanascie tysiecy banknotow. Na zdjeciach widac moze ze 100 sztuk, to gdzie te pol miliona?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.