Połówka polskiego nieśmiertelnika… dane na nim nie zostały wybite – zostały wydrapane!

2
Połówka polskiego nieśmiertelnika wz. 1931 znalezionego dziś pod Sochaczewem

Jest to połowa niewybitego polskiego przedwojennego nieśmiertelnika wz. 1931. Z pozoru nic wielkiego jednak po przyjrzeniu się widać wyraźnie wydrapane na nim dane!

Nieśmiertelniki wz. 1931 są owalnymi duraluminiowymi blaszkami o grubości 1,5 mm, na jego poprzecznej osi (tej krótszej) są dwa nacięcia ułatwiające przełamanie go na pół. Początkowo planowano zrobić je z odpornych na ogień, środki chemiczne i procesy gnilne stali nierdzewnej. Jednak z uwagi na trudność wybijania ich w takim materiale zastosowano duraluminium. Powodowało to ich mniejsza odporność na wymienione warunki jednak dawało dużą łatwość w wybijaniu oraz ewentualnemu wydrapaniu danych przez samego żołnierza.

Dokładnie tak było w tym przypadku, nieśmiertelnik ten ma na sobie wydrapane dane takie jak: „Podchorąży Milewicz” oraz data urodzenia 1901 rok. Znalezisko to zostało trafione dziś pod Sochaczewem w trakcie legalnych poszukiwań na pozwoleniu WKZ a jego odkrywcą jest Robert Kruk.

/EDIT: Nie minęła nawet doba jak wrzucałem wczoraj znaleziony pod Sochaczewem Polski nieśmiertelnik wz. 1931. Dziś kolejny nieśmiertelnik znalazł ten sam poszukiwacz! Tym razem jest to normalnie wybita blacha i należała ona do: Jana Bandurskiego, wyznania katolickiego, urodzonego w 1915 roku, powołanego do służby w Toruniu.

Podobnie jak poprzednie znalezisko trafi ono wraz z sprawozdaniem do konserwatora zabytków i być może ostatecznie na jakąś ekspozycję muzealną…

Od 1 stycznia 2018 roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest już przestępstwem, a nie jak wcześniej wykroczeniem. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.