„Zanocuj w lesie” – pilotażowy program Lasów Państwowych zostanie rozszerzony

1
zanocuj w lesie bushcraft
Mój nocleg na ziemi w lesie pod rozciągniętą płachtą fot. Bartłomiej Stój

Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich miłośników natury oraz tak ostatnio modnego bushcraftu i surwiwalu. Dyrekcja Lasów Państwowych postanowiła rozszerzyć na cały kraj pilotażowy program „Zanocuj w lesie”, który wystartował w 2020 roku.

Pilotażowy program LP pozwalający na legalne biwakowanie w lesie spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami. Dotychczas wyznaczone miejsca znajdowały się tylko w Leśnych Kompleksach Promocyjnych, jednak już od początku maja takie obszary mają znaleźć się w każdym z 429 nadleśnictw w Polsce!

Zasady korzystania z tych miejsc są dość proste, choć będę jeszcze uściślane, ale w skrócie najważniejsze to:

  • każde nadleśnictwo wyznaczy na swoim terenie właściwy obszar, który będzie oznaczony jedynie na mapach – w terenie nie znajdziecie żadnej infrastruktury; tablic, płotków, ogrodzeń, itp
  • lokalizacje obszarów mają zostać wprowadzone do Banku Danych o Lasach
  • nocować w lesie będzie można maksymalnie tylko przez 2 noce w nie więcej jak 9 osób – wtedy nie trzeba zgłaszać do nadleśnictwa tego faktu
  • obowiązkowo zgłaszać trzeba natomiast pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy – robimy to na adres danego nadleśnictwa
  • ważną zasadą jest też to że nie będzie można rozpalać ognisk poza miejscami do tego specjalnie wyznaczonymi

Od kiedy będzie można z tego skorzystać? – Zgodnie z tym co podają Lasy Państwowe, do końca kwietnia każde nadleśnictwo wyznaczy swój obszar do obozowania, a miejsca te dostępne będą już od 1 maja.

Swoje zgłoszenia na pobyt grup większych niż 9 osób, lub dłużej niż dwa dni musicie wysłać minimum 48h przed planowanym pobytem. Niezbędne będzie też potwierdzenie mailowe od nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na taki pobyt. Bez formalnej zgody nie będzie można korzystać z obszaru na zasadach innych niż te podstawowe.

Pamiętać należy również aby z kuchenek gazowych korzystać zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, nie zbierać drewna. Nie wolno również wjeżdżać do lasu; samochodami, pojazdami terenowymi jak quady itp. oraz wszelkiego rodzaju kamperami. To my jesteśmy gościnnie w lesie, należy więc postępować z dużą rozwagą i zdawać sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności.

Więcej informacji ma pojawić się już wkrótce.

EDC czyli Ekwipunek Dźwigany Codziennie… najlepiej mieć sprawdzony i niezawodny! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzieży, wyposażenia i akcesoriów na naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. Ten program jest CHORY, milion ograniczeń, restrykcji, zakazów. Odechciewa się od samego czytania. kuchenki gazowej nie rozpalisz praktycznie nigdzie a stref „zanocuj w lesie” jest tak mało, że np ja musze jechać min 60km 😀
    Śpij na ziemi i tyle, ew. na hamaku bo tak jesteś mile widziany. Zapomnij o ognisku czy podgrzaniu wody. CHORE CHORE CHORE jak cały ten kraj. Kto dał komukolwiek prawo do decydowania o tym czy mogę spać w lesie?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.