Policjanci z Gliwic otrzymali zgłoszenie o kolejnym znalezieniu broni w prywatnym mieszkaniu. Starsza mieszkanka Gliwic, sprzątając lokal po zmarłej matce, w schowku znajdującym się w tapczanie znalazła pistolet TT i amunicję. Jest to kolejny przypadek znalezienia tego typu broni w Gliwicach w ostatnich dniach.

Kilka dni po publikacji komunikatu o znalezieniu ostrej broni – pistoletu TT z 46 nabojami w piwnicy domu jednorodzinnego w gminie Toszek, zgłosiła się do policjantów mieszkanka Gliwic, informując o prawie identycznym znalezisku.

Pistolet TT znaleziony w piwnicy w gminie Toszek i przekazany 3 dni temu policji fot. policja.gov.pl

Porządkując mieszkanie, w tapczanie, na którym spała jej zmarła już matka, znalazła pistolet w kaburze i ponad 50 naboi. Na miejsce skierowano policyjnego pirotechnika, który ocenił broń jako sprawną, zakonserwowaną i w doskonałym stanie technicznym.

To pistolet wyprodukowany w Polsce w 1948 roku przez Zakłady Metalowe Łucznik z Radomia. TT – to przedwojenna radziecka konstrukcja. Do końca lat pięćdziesiątych pistolet produkowano w Polsce, potem zastąpiono go bronią P-64.

Posiadanie broni palnej bez wymaganego prawem zezwolenia jest karalne. 263§2 kk Kodeksu karnego stanowi, że sprawca tego rodzaju występku podlega karze do 8 lat więzienia. Karane jest nie tylko nielegalne posiadanie broni wykonanej fabrycznie, ale także tzw. samodziałowej, czyli zrobionej metodami chałupniczymi. Samo wejście w posiadanie broni palnej, na przykład w wyniku jej kradzieży, powoduje, że sprawca odpowiada zarówno za kradzież, jak i za jej nielegalne posiadanie.

Policja przypomina, że samo posiadanie amunicji, choćby jednego naboju w celach pamiątkowych, czy kolekcjonerskich, wywołuje ten sam skutek prawny – sprawca ponosi analogiczną odpowiedzialność karną, jak za posiadanie broni. Takie właśnie mamy wciąż, postkomunistyczne prawo.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


12 KOMENTARZE

 1. Takie rzeczy to się po znalezieniu czyści, oliwi gęstym smarem, zawija w bawełnianą szmatkę i chowa z powrotem do tapczana a nie oddaje p0lucji. P0lacy jeszcze się nie nauczyli, że w tym kraju przydaje się toto co dwadzieścia, trzydzieści lat. 1920, 1939, 1956, 1970, 1981, lata 90-te z masami i kiełbasami od haraczów, teraz kolczykowanie bydła z okazji plandemii.

  • Racja. Mając broń palną mimo kodeksów karnych się jej nie oddaje i się nią nikomu nie chwali.Bandyci mają broń i nie liczą sie z niczym.Na pomoc policji w sytuacji kryzysowej napewno byłoby za późno i niema co na nich liczyć.Z drugiej strony Polacy powinni mieć możliwość obrony koniecznej samemu a przepisy dotyczące broni są stare , komunistyczne , dawno powinny być złagodzone i to mocno . Zresztą na Broń rozdzielnego ładowania tzw. Broń czarnoprochową nie potrzeba żadnych zezwoleń a jest to broń śmiercionośna.Ma ją kupe ludzi , broń myśliwską też myśliwi mają i jakoś nikt do nikogo nie strzela.Nie broń zabija a człowiek.I prawo powinno być skonstruowane tak , że większość ludzi powinna móc kupić sobie taką broń tylko kryteria powinny być jasne. Obrona konieczna jeśli ktoś wtargnie Ci na posesję z zamiarem zagrożenia życiu Twojemu lub bliskim i masz prawo strzelać odrazu z drugiej powinno być powiedziane , że zabić Ci nie wolno tylko strzelać tak by obezwładnić napastnika a za użycie broni w sposób kiedy nie było sytuacji zagrażającej życiu-kara 25 lat więzienia.Jeden z drugim analizowałby kiedy użyć broni a kiedy nie jest to konieczne i wystarczy miotacz Pepper Gelu , bezpieczniejszego od broni . Naprawdę prawo trzeba złagodzić tylko oczywiście broń dać ludziom nie karanym za powżne przestępstwa jak rozboje i napady czy przestępstwa związane z zagrożeniem czyjegoś życia i nie wliczać w to mandatów , alimentów etc.Bo to nie są przestępstwa które zagrażałyby komukolwiek i takie osoby to normalni ludzie.Jedno co to badania psychotechniczne , psychiatra i psycholog no i kurs odbyty na strzelnicy Policyjnej w związku z obsługą broni i zachowaniem wszelkich rygorystycznych zasad bezpieczeństwa w użyciu broni. Tyle.Broń to nic nadzwyczajnego . Myślę że ludzie mając świadomość że sąsiad też np. ma broń byliby grzeczniejsi do siebie i nikt nie próbowałby robić awantur , mając świadomość , że w razie użycia broni przez sąsiada czy kogokolwiek można zginąć.Każdy byłby bardzo grzeczny a postrzelać mógłby sobie na strzelnicy.Jednak mając broń w domu czułby się bardziej bezpieczny np. mieszkając gdzieś za miastem pod lasem a mając np. spory majątek. Prawie każdy normalny obywatel powinien mieć broń.

   • Nie, zdecydowanie mnie nie to nie boli, ani również obrażanie nie przychodzi mi zbyt łatwo (bardzo przepraszam, jeśli Pan Redaktor poczuł się urażony, może to po prostu moja nadinterpretacja pewnych faktów), jednak wypadało by, aby redagujący ten tekst przyłożyli się do tego, aby ten był dość spójny i logiczny, bo to niestety nie pierwszy raz, gdy na Waszej stronie są stosowane takie „skróty myślowe” – jestem stałym czytelnikiem, miłośnikiem tematyki tu poruszanej i życzyłbym Wam, jak i sobie, aby rzetelność, jak i po prostu zwyczajna przyzwoitość, były przewodnią tematyką tego, mojego ulubionego portalu,
    bez urazy, regularny czytelnik oraz fan militariów,
    zxcvbnm

 2. Skoro sama się zgłosiła, to chyba nie grozi jej kara więzienia. Jestem w stanie uwierzyć, że mieszkając w domu wielopokoleniowym, można nie wiedzieć, jakie skarby przechowują w swoich skrytkach inni domownicy.

 3. posiadanie broni to nasza narodowa tradycja zabory,powstania narodowe czasy komuny stan wojenny walka o niepodległość ,myślę że zmiana przepisów dot.broni powinna zostać zmieniona,,kolekcjonerzy militari mogli by mieć w domu łuskę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.