Hełm starożytnego wojownika odkryty w Chorwacji (GALERIA)

0
Starożytny hełm grecko-iliryjski odkryty na Chorwacji

Rzadki starożytny hełm wojownika został odkryty w bogato wyposażonym grobowcu z IV wieku p.n.e.. Znaleziska dokonano w miejscowości Zakotarac na półwyspie Pelješac, w południowej Dalmacji na terenie Chorwacji.

Hełm grecko-iliryjski to wyjątkowe znalezisko odkryte w trakcie wykopalisk archeologicznych na cmentarzysku z IV wieku p.n.e. Z ustaleń wynika, że ​​prawdopodobnie grobowiec należał do znaczącego członka elity wojowników, z którym prawdopodobnie pochowano dodatkowo dwie osoby w tym kobietę.

Podczas badań odnaleziono między innymi piętnaście brązowych i srebrnych fibul (zapinek), kilkanaście szpil, kilka spiralnych ozdób z brązu i pęsety oraz kilkaset szklanych koralików i paciorki z bursztynu jako części dawnych naszyjników. Do tej pory odkryto nieco ponad trzydzieści różnych typów naczyń ceramicznych, w większości pochodzenia greckiego z prawdopodobnie rodzimego poddasza i warsztatów włoskich. Należy podkreślić, że były to cenne naczynia w tamtych czasach, które miejscowa ludność składała wraz ze zmarłym jako dar grobowy i dar na życie pozagrobowe.

W wspomnianym grobowcu wojownika odkryto również fragmenty innego uzbrojenia, które było wykonane z żelaza tj. włócznie i noże. Sam hełm to standardowy typ, który nazywamy hełmem grecko-iliryjskim. Taki hełm ma kilka etapów rozwojowych, a ten wariant z IV wieku p.n.e. był używany zarówno na obszarach greckich, jak i iliryjskich. Jest wykonany z brązu, dawał solidną ochronę głowy, posiada charakterystyczne prostokątne wycięcie na twarzy, które dawało szerokie pole widzenia noszącemu go wojownikowi. Jak dotąd w Europie znaleziono tylko około 40 sztuk podobnych zabytków.

Niedawno na terenie Ukrainy został odkryty natomiast hełm typu chalcydyjskiego, o którym pisałem tutaj.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.