Niezwykłe trafienie poszukiwacza za wschodnią granicą, znalazł w lesie przy pomocy wykrywacza hełm chalcydzki, należał do wojownika sprzed naszej ery!

Hełm chalcydański lub hełm typu chalcydyjskiego był hełmem wykonanym z brązu i noszonym przez starożytnych wojowników świata helleńskiego, szczególnie zyskał popularność w Grecji w V i IV wieku przed naszą erą. Był następcą słynnego hełmu korynckiego, posiadał jednak odsłonięte uszy i szerszy otwór na oczy.

Hełm swoją nazwę wywodzi od ceramiki, na której był jednym z najczęściej przedstawionych przedmiotów. Uważano natomiast że wspomniana ceramika, wywodziła się z miasta Chalkida, na wyspie Eubea. Tak naprawdę nie wiadomo, czy hełm rzeczywiście pochodzi z Chalkidy; w istocie nie wiadomo nawet, czy przedmiotowa ceramika była chalcydyjska…

Hełm jak wspomniałem wydaje się ulepszoną wersją hełmu korynckiego. Był wciąż wykonany z jednego kawałka blachy z brązu, jednak był lżejszy i mniej masywny. Mniej też ograniczał słuch i widoczność wojownika. Datuje się je na ok. 475-350 rok przed naszą erą.

Ciekawym rozwiązaniem były mocowane osobno na zawiasach dodatkowe osłony policzków, w odkrytym na Ukrainie egzemplarzu również widoczne są otwory do mocowania takich osłon. Takie ruchome policzki z pewnością ułatwiały zakładanie hełmu. Posiadał on również wyściółkę na ogół ze skóry, mocowaną do widocznych po obu stronach otworach.

Herakles walczący z Gerionem w hełmach chalcydyjskich

Jednym z ciekawszych przedstawień hełmu na ceramice chalcydyjskiej jest Herakles walczący z potworem Gerionem, który ma trzy głowy ubrane właśnie w chalcydzki hełm.

Bardzo podobny hełm typu chalcydyjskiego, odkryty na północ od Dunaju fot. CristianChirita, (CC BY-SA 3.0)

W czasach Aleksandra Wielkiego hełm tego typy był nadal noszony przez żołnierzy w zbrojach, zwłaszcza hoplitów, uzbrojonych we włócznie ciężkich piechurów (innych niż Spartan, którzy zamiast tego nosili znacznie prostszy hełm pilos). Jest prawdopodobne, że niektórzy żołnierze macedońscy, którzy władali resztą Grecji, a następnie wykuwali znaczne imperium hellenistyczne, również nosili hełm chalcydański.

Znaleziska dokonał poszukiwacz Roman (‎Роман Завялець‎), który jak to często bywa na wschodzie niedługo czekając wystawił go na aukcję za 300 tys. hrywien. Poniżej jeszcze film nagrany po jego odkryciu, widoczne są uszkodzenia, zapewne będące przyczyną z których ktoś z niego zrezygnował i go zwyczajnie wyrzucił.

Jeśli jesteście ciekawi jak zdobyć pozwolenie na legalne poszukiwania w naszym kraju to zapraszam Was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

5 KOMENTARZE

  1. ja takei coś znajdę w lesie …dam na flachę UPAińcowi i tez nagram taki filmik. I bandyci z polskiego muzeum będą mogli mnie już pocałować w sam środek odbytu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.