Na Pustyni Judzkiej znaleziono cztery rzymskie miecze sprzed 1900 lat, prawdopodobnie pochodzące z buntu „Bar Kochby”. Stan zachowania odkrytych artefaktów wprawia w zachwyt!

Archeolodzy odkryli w jaskini na Pustyni Judzkiej cztery rzymskie miecze sprzed 1900 lat, które zdaniem ekspertów zostały schowane przez rebeliantów judejskich podczas buntu Bar Kochby. Broń ukryto w jaskini w wąskiej szczelinie pomiędzy skałami w pobliżu Parku Narodowego Ein Gedi, niedaleko Morza Martwego.

„Mówimy o niezwykle rzadkim znalezisku, jakiego nigdy wcześniej nie znaleziono w Izraelu” – powiedział dr Eitan Klein, jeden z dyrektorów badań Judean Desert Survey prowadzonego przez Izraelski Urząd ds. Starożytności, w nagraniu wideo towarzyszącym ogłoszeniu odkrycia zabytków. „Cztery miecze doskonale zachowane, w tym doskonały stan metalu, rękojeści i pochwy”.

Jaskinia w której doszło do odkrycia jest już dobrze znana archeologom, gdyż zawiera stalaktyt z fragmentarycznym napisem wykonanym tuszem w starożytnym hebrajskim piśmie, charakterystycznym dla okresu Pierwszej Świątyni(czyli lata 966-959 p.n.e. za panowania króla Salomona).

Niedawno dr Asaf Gayer z Uniwersytetu Ariel, geolog Boaz Langford z Uniwersytetu Hebrajskiego i fotograf Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności Shai Halevi powrócili do jaskini, aby sfotografować stalaktyt za pomocą fotografii wielospektralnej, która może rozszyfrować dodatkowe części inskrypcji niewidoczne gołym okiem. Będąc w jaskini, Gayer zauważył niezwykle dobrze zachowane rzymskie pilum – broń drzewcową – umieszczoną w głębokiej, wąskiej szczelinie w skale. W sąsiedniej niszy znalazł także kawałki rzeźbionego drewna, które okazały się fragmentami pochew mieczy.

Naukowcy zgłosili znalezisko Izraelskiemu Urzędowi ds. Starożytności i wrócili na miejsce wraz z zespołem badań archeologicznych na pustyni Judean Desert Archaeological Survey Team, który prowadzi wieloletnie kompleksowe badanie ponad 800 jaskiń na Pustyni Judzkiej, aby znaleźć i zabezpieczyć pozostałości archeologiczne przed ich degradacją/splądrowaniem. Wtedy właśnie odkryli cztery miecze, z których trzy miały ostrza wciąż w pochwach.(!) W pobliżu badacze znaleźli także ozdobne uchwyty wykonane z drewna i metalu ze skórzanymi paskami.

fot. Amir Ganor i Emil Aladjem z Israel Antiquities Authorityowiedział Klein.

Suchy klimat Pustyni Judzkiej pomaga zachować delikatne artefakty, które w przeciwnym razie mogłyby zostać utracone na skutek działania czasu, w tym materiały takie jak skóra i drewno, które rzadko można spotkać w wilgotniejszych częściach kraju. Trzy z tych mieczy to rzymskie miecze spatha z ostrzami o długości od 60 do 65 centymetrów (23,5 do 25,5 cala). Czwarta broń, miecz z głowicą pierścieniową, jest krótszy i ma 45-centymetrowe (18-calowe) ostrze.

fot. Dafna Gazit z Israel Antiquities Authority

Miecze prawdopodobnie należały do rzymskich żołnierzy i zostały skradzione przez buntowników z Judy, którzy ukryli je w jaskini do późniejszego wykorzystania lub aby uniknąć złapania z nimi. „Ostrza zachowały się tak dobrze, że wyglądają, jakby można je było podnieść i wykorzystać już teraz, nawet 2000 lat po ich wykuciu” – powiedział Langford. „Po prostu zdajesz sobie sprawę, że dotykasz historii, bo tu dotykasz znaleziska, którego historię znasz”. Bunt Bar Kochby, trwający od 132 do 135 roku n.e., zwany także Drugim Powstaniem Żydowskim, był buntem Żydów przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, dowodzonym przez przywódcę rebeliantów Szymona Bar Kochbę.

Archeolodzy uważają, że miecze prawdopodobnie ukryto w szczelinach jaskini podczas buntu, ponieważ znalezienie Żydów z rzymską bronią groziło śmiercią.

Po odkryciu mieczy archeolodzy przeprowadzili szeroko zakrojone wykopaliska w jaskini, odkrywając artefakty z okresu chalkolitu (około 6000 lat temu) i okresu rzymskiego (około 2000 lat temu). Przy wejściu do jaskini badacze znaleźli rzadką brązową monetę półszeklową wybitą przez rebeliantów w trakcie powstania Bar Kochby. Pozwala dodatkowo to łączyć wspomniane wydarzenie z ukryciem mieczy.

Zauważając, że nie wszyscy są świadomi, że suche warunki klimatyczne na Pustyni Judzkiej umożliwiają zachowanie artefaktów, które nie zachowały się w innych częściach kraju, Escusido nazwał ten obszar „wyjątkową kapsułą czasu”, w której można znaleźć „fragmenty zwoje, monety z okresu powstania żydowskiego, skórzane sandały – a teraz nawet miecze w pochwach, ostre, jakby dopiero dzisiaj je ukryto”.

Badania jaskiń rozpoczęły się w 2017 r. i pomogły archeologom odkryć wiele artefaktów oraz co najmniej 20 nowych jaskiń, których wcześniej nie znali. W 2021 roku archeolodzy ogłosili, że około 60 lat po odkryciu ostatnich fragmentów Zwojów znad Morza Martwego w jednej z jaskiń znajdują się kolejne nieodkryte wcześniej fragmenty Zwojów znad Morza Martwego.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.