Skarb zawierający blisko 10 000 monet z XVIII wieku odkryto w Krakowie

0
Około 10 000 monet z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego odkryto na krakowskim Stradomiu fot. Angel Poland Group

W trakcie trwającej budowy hotelu i apartamentowca przy ul. Stradomskiej pod podłogą w piwnicach tzw. „Domu Opata” odkryto niezwykły skarb. Ukryty był on w worku i pochodzi z XVIII wieku.

Podczas prac budowlanych w zabytkowej kamienicy na terenie Krakowa odkryto blisko 10 tysięcy monety. Zostały one wybite za króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i były zdeponowane w piwnicach tzw. „Domu Opata”.

Numizmaty zostały odkryte w trakcie budowy hotelu i apartamentowca przy ul. Stradomskiej 12-14 w Krakowie. Skarb miedzianych monet pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i zawiera głównie grosze i trojaki (3 grosze). Zostanie on teraz poddany konserwacji i następnie przekazany do Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Monety zdeponowane były najprawdopodobniej w lnianym worku, który przez ponad 200 lat uległ rozpadowi, nie jest wiadome w jakich okolicznościach numizmaty zostały ukryte. Budynki w którym prowadzone są prace przed wiekami należał do zakonu bożogrobców, został on wzniesiony w średniowieczu. Do tego kompleksu należał m.in. kościół św. Jadwigi, który później został przebudowany na obiekt mieszkalny. Przy kościele był klasztor należący do w/w zakonu, pod koniec XVIII został on przebudowany na budynek mieszkalny.

Podczas prac budowlanych, w miejscu gdzie ma powstać apartamentowiec w zeszłym roku odkryto średniowieczny cmentarz. Ze względu na historyczny charakter krakowskiego Stradomia, nie jest wykluczone że takich archeologicznych odkryć będzie więcej.

EDC czyli Ekwipunek Dźwigany Codziennie… najlepiej mieć sprawdzony i niezawodny! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzieży, wyposażenia i akcesoriów na naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.