Wielkopolska. Dzieci budując „bazę” znalazły pistolet z IIWŚ

2
pistolet parabellum luger
Pistolet P08 Parabellum model artyleryjski z długą lufą fot. policja.gov.pl

Niecodzienne odkrycie młodych chłopców z Gościeszyna na terenie woj. wielkopolskiego, w dniu wczorajszym (13.04.2021) podczas zabawy znaleźli destrukt broni pochodzącej z okresu II wojny światowej.

Kto z nas w czasach młodości nie budował „baz” – w podobny sposób dwóch chłopców w trakcie przygotowania się do budowy podobnego obiektu natrafili na zardzewiały przedmiot przypominający pistolet. Całą zabawę popsuła mama jednego z chłopaków, powiadamiając dyżurnego wolsztyńskiej policji.

„Wczoraj – 13 kwietnia – około godziny 17:00 dyżurny wolsztyńskiej jednostki policji został powiadomiony przez mieszkankę Gościeszyna o odnalezieniu przez jej syna całkowicie skorodowanego przedmiotu przypominającego pistolet z okresu drugiej wojny światowej.” – poinformował rzecznik policji

Na miejsce skierowano patrol policji, który ustalił, że 10-letni syn kobiety bawiąc się kilkaset metrów od domu faktycznie natrafił na destrukt pistoletu z okresu IIWŚ. Tego niecodziennego odkrycia chłopcy dokonali w przydrożnym rowie, gdzie jak sami stwierdzili – „chcieli zbudować sobie bazę”.

Po wstępnej ocenie możemy powiedzieć, że jest to pistolet P08 Parabellum (rzadsza wersja artyleryjska z długą lufą) z okresu raczej pierwszej, a nie drugiej wojny światowej. Co prawda broń była używana podczas IIWŚ jednak dużo rzadziej niż w trakcie IWŚ – szczególnie wersja z długą lufą. Potocznie pistolet ten nazywany jest „Luger” od nazwiska austriackiego konstruktora. Nazwa „Parabellum” pochodzi od łacińskiego powiedzenia „si vis pacem, para bellum” – jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.

Chłopcy długo nie cieszyli się odkrytym artefaktem, jednak wspomnienia na pewno zostaną z nimi na całe życie. Destrukt zabezpieczyła policja.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. Szacun dla chłopaków że odeszli od smartfonów i kompów ! „Baza” jeszcze nie tak dawno temu to była podstawa dobrej zabawy! A jeszcze jak by się znalazło taką parabelkę 😉 … zabawa byłaby na całego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.