Wielkopolska. Leśniczy wyorał granaty moździerzowe z IIWŚ

0
granaty moździerzowe
Dwa granaty moździerzowe wyorane przez leśniczego fot. policja.gov.pl

Wczoraj w lesie na terenie gm. Krzyż Wielkopolski znalezione zostały dwa granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej. Zgłoszenie o tym niebezpiecznym znalezisku wpłynęło od leśniczego, policja z Krzyża Wlkp. zabezpieczała miejsce do przyjazdu saperów.

W poniedziałek (29.03.2021), popołudniem leśniczy z Leśnictwa Dębina w trakcie wykonywania prac leśnych w lesie w pobliżu Krzyża Wielkopolskiego znalazł dwa niewybuchy z czasów II wojny światowej. Poinformował o tym fakcie dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Na miejsce został skierowany patrol mundurowych z Krzyża Wlkp., który miał zadanie „pilnować niebezpiecznego znaleziska” do czasu przyjazdu patrolu saperskiego z jednostki wojskowej w Złocieńcu. Nie tak dawno właśnie o tym co zrobić jak znajdziemy przedmioty niebezpieczne i takim „pilnowaniu” niewybuchów przez naszych mundurowych i jak to wygląda w innych krajach pisałem na blogu.

Z informacji jakie dla naszego bloga udzieliła rzecznik policji Karolina Górzna-Kustra „Do odkrycia tych niewybuchów doszło podczas tzw. orki.” – nie jest więc tak jak piszą niektórzy że granaty pozostawić miał nierozsądny detektorysta.

Jak się okazało, były to pochodzące z czasów II wojny światowej dwa granaty moździerzowe kal. około 80 mm. Saperzy którzy przybyli na miejsce zabezpieczyli niewybuchy i zabrali do neutralizacji na poligon.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność w takich sytuacjach. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie podnosić niewybuchów, nie odkopywać, nie przemieszczać, ani też nie manipulować przy nich. O ich znalezieniu należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji, a miejsce to w miarę możliwości zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.