Wyjątkowego odkrycia w małopolskim lesie przy użyciu wykrywacza metali dokonał mieszkaniec Brzeska, znalazł bogato zdobioną bransoletę z epoki brązu, która może liczyć nawet ponad 4 tys. lat!

Wojciech Budzyn, to poszukiwacz i pasjonat lokalnej historii, który pochodzi z Bochni i mieszka obecnie w pobliskim Brzesku gdzie pracuje jako farmaceuta. Po godzinach od kilku lat przeczesuje jednak wykrywaczem okoliczne pola i lasy, poszukując skarbów. Wszystko to robi legalnie, gdyż posiada zezwolenia na poszukiwanie zabytków wydane przez WKZ. Prowadzi dodatkowo kanał na YouTube oraz profil na Instagram’ie gdzie dzieli się swoimi znaleziskami.

Wojciech Budzyn – znalazca bransolety z epoki brązu

Dokładnie 12 października w małym lesie pomiędzy Brzeskiem a Nowym Wiśniczem detektorysta odkrył niezwykły zabytek, który wstępnie został wydatowany na ponad 4 tys. lat. Jak sam dodaje dokonał tego przy użyciu wykrywacza Rutus Alter 71, a artefakt miał zalegać na głębokości ok. 20 cm w warstwie jasnego piasku.

„Z nieskrywaną radością przesyłam Ci znalezisko, jakiego dokonałem na ziemi bocheńskiej w ostatnią środę, czyli pochodzącą z epoki brązu, mogąca liczyć ponad 4000 lat, bransoletę wykonaną z brązu. Według profesora archeologii z UJ jest bardzo bogato zdobiona i posiada stylistykę przedłużycką lub trzciniecką.” – napisał do naszej redakcji Wojciech Budzyn

Bransoleta została zgłoszona Inspekcji ds. zabytków archeologicznych w tarnowskiej delegaturze WUOZ, a następnie przekazana do tego urzędu. Przedmiot zostanie poddany profesjonalnemu czyszczeniu i konserwacji, a następnie trafi na wystawę w muzeum (najprawdopodobniej w Tarnowie).

Srebrny rzymski denar Marka Aureliusza

„Nie jest to pierwsze moje znalezisko, jakie zasiliło zbiory muzeum – w poprzednim roku, w jednym z podbocheńskich lasów odnalazłem rzymskiego, srebrnego Denara, z wizerunkiem cesarza Marka Aureliusza.” – dodaje poszukiwacz

Film z odkrytą monetą znajdziecie już na kanale poszukiwacza, za jakiś czas trafi tam również materiał z odkrycia bransolety – koniecznie więc obserwujcie jego kanał.

„Nie potrafię opisać, jak wielką radość sprawiło mi to unikatowe odkrycie!” – powiedział o znalezionej bransolecie detektorysta

Pasjonat nie ukrywa że marzy by wziąć udział w prawdziwych badaniach archeologicznych, wspierając naukowców którzy będą sprawdzać miejsce odkrycia bransolety.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.