XIII wieczny obraz wart 25 mln wisiał nad kuchenką… wyjątkowe odkrycie we Francji!

0

Wart miliony euro obraz, spod pędzla znanego włoskiego XIII-wiecznego malarza Cimabue’a został odkryty… nad kuchenką pewnej emerytki, przez lata była ona przekonana że to tylko mało wartościowa ikona.

To bardzo niewielkich rozmiarów malowidło mozaicysty epoki gotyku Cimabue’a, naprawdę może kojarzyć się z popularnymi ikonami religijnymi. Przez lata wisiało nad kuchenką gazową pewnej emerytki we francuskim mieście Compiegne. Mimo to wciąż widać na niej świetnie zachowaną biblijną scenę z życia Jezusa.

Malowidło przypadkowo rozpoznał ekspert, który został wezwany w celu wyceny wartości mebli i różnego rodzaju przedmiotów, których to właścicielka chciała się pozbyć. Nie przypuszczała jednak że wiszący w kuchni obraz pochodzi spod pędzla znanego średniowiecznego mistrza z Florencji.

To XIII-wieczne dzieło zostanie teraz wystawione na aukcję. Jego wartość oszacowano na ok. 6 milionów euro, co jest równowartością ponad 25 milionów złotych!

Cimabue działał we Florencji, Rzymie, Pizie i Asyżu. Jego dzieła miały charakter wyłącznie religijny. Tworzył mozaiki, freski i obrazy (Ukrzyżowanie – Museo dell’Opera di Santa Croce, Florencja, Tronująca Madonna z aniołami – Galleria degli Uffizi, Florencja). Jego zasiadające na tronach Madonny w otoczeniu aniołów są jeszcze w pełni gotyckie, a jednak to on namalował po raz pierwszy od prawie tysiąca lat portret realistyczny – postać św. Franciszka z Asyżu, ubogo odzianego, o twarzy starego człowieka, dobrej, pooranej zmarszczkami, zniszczonej wiekiem. Jest to portret wyobrażony, jednakże świeckie ujęcie tematu zwyciężyło tu po raz pierwszy średniowieczną idealizację. Uczniem Cimabuego był Giotto di Bondone.

Tutaj inne dzieło znanego włoskiego malarza Cimabue’a, zostało również odkryte przypadkowo.

Tutaj inne dzieło prawdopodobnie tego samego malarza… obecnie w Muzeum Narodowym w Anglii – przez lata wisiało na drzwiach jednego z tamtejszych domów! Jak widać ludzie często sami nie wiedzą jak bardzo są bogaci… szkoda tylko że na ogół to inni wykorzystują tą niewiedzę by się wzbogacić cudzym kosztem.

Pochodzące z legalnego źródła XVII-wieczne SREBRNE MONETY jak i preparat do czyszczenia numizmatów i nie tylko znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.