Na Westerplatte odnaleziono szczątki jego bohaterskich obrońców!

1
Zdjęcie odkrytych na Westerplatte w dniu dzisiejszym szczątków fot. www.gdanskstrefa.com

Sensacja archeologiczna na Gdańskim Westerplatte – podczas prowadzonych tam prac archeologicznych odnaleziono szczątki polskiego żołnierza który bronił placówki.

Odnaleziono miejsce pochówku obrońców Westerplatte, świetnie zachowaną czaszkę wraz z szkieletem i oporządzeniem oraz dodatkowo ponad 200 fragmentów kostnych kolejnych żołnierzy, którzy mieli być ekshumowani po zakończeniu walk przez Niemców którzy zajęli to miejsce.

Polski żołnierz został pochowany wraz z swoim wyposażeniem nieopodal zbombardowanej 2 września 1939 roku Wartowni nr. 5. Do dziś dnia nie jest wiadome kto dokładnie w niej zginął. Być może tożsamość żołnierza uda się ustalić po DNA, jedno jest pewne zginął ciężko okaleczony. Wartownia w której pobliżu został pochowany została całkowicie zniszczona po bezpośrednim trafieniu przez dwie bomby.

Dziś o godzinie 13 odbyła się na miejscu konferencja prasowa po której oddano hołd poległym fot. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Odkrycia dokonali archeolodzy którzy podczas rozpoczętego tydzień temu piątego etapu prac wykopaliskowych prowadzonych na Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Poległy żołnierz był pochowany w tymczasowym pochówku obrońców, który po Bitwie o Westerplatte urządzili w tym miejscu Niemcy. Mieli oni w styczniu 1940 roku ekshumować poległych w tym miejscu naszych bohaterów i przewieźć ich na cmentarz na Gdańskiej Zaspie. Jak się teraz okazuje zapewne przez panującą wtedy surową zimę zrobili to niedokładnie. W ten sposób archeolodzy po raz pierwszy od roku 1963 znaleźli szczątki obrońców, których teoretycznie nie powinno tam być.

Kości wraz z oporządzeniem zostały znalezione w pobliżu Cmentarza Obrońców Westerplatte, dokładnie tam gdzie spoczywa dowódca tej polskiej placówki major Henryk Sucharski oraz kapral Andrzej Kowalczyk, którego to szczątki zostały przypadkowo odnalezione w wspomnianym 1963 roku w trakcie prac budowlanych związanych z budową nadbrzeża na Westerplatte. Reszta pozostałych grobów w tym miejscu ma tylko charakter symboliczny.

Przedmioty znalezione przy poległych w trakcie prowadzonych prac archeologicznych fot. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Przy kościach zostały odkryte elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego używanego przez naszych żołnierzy w 1939 roku. Między innymi są to fragmenty amunicji polskiej produkcji z datą 1933, polskie guziki mundurowe wzoru 1928, pas wojskowy wzoru 1931 wraz z ładownicami wzoru 1922 na amunicję do karabinu Mauser oraz tzw. żabka wzoru 1924 służąca do mocowania bagnetu.

Niewykluczone że w tym miejscu znajduje się więcej poległych, szacunkowo miało tu być pochowanych od 6-12 żołnierzy.

Trzymamy więc kciuki za archeologów, gdyż dzisiejsze odkrycie jest niezwykłym zwieńczeniem prowadzonych przez nich badań.

Jeśli jeszcze nie posiadacie wykrywacza metali lub myślicie nad jego zmianą koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i koniecznie napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.