Dokładnie 21 sierpnia 1944 r. w trakcie Powstania Warszawskiego poległ Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały”. Jedenastoletni chłopiec został trafiony przez niemieckiego snajpera – poznajcie jego historię.

Po wybuchu powstania warszawskiego w dniu 1 sierpnia 1944 roku, 11-letni Wojtuś Zalewski wstąpił na ochotnika jako łącznik do III plutonu st. sierż. „Grzesia” – 5. kompanii – II batalionu „Lecha Grzybowskiego” – Zgrupowania „Chrobry II” – I Obwód „Radwan” (Śródmieście) Armii Krajowej (był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. „Grzesia”).

Mimo młodego wieku zyskał uznanie towarzyszy broni, gdy 2 sierpnia przedarł się przez linie niemieckie na teren silnie obsadzonego Dworca Głównego, skąd powrócił z meldunkiem o siłach, rodzaju uzbrojenia i ugrupowaniu wrogich oddziałów. 15 sierpnia 1944 natomiast, wyprowadził sobie tylko znanymi przejściami znajdujący się w okrążeniu pluton st. sierż. „Grzesia”. Za tę ostatnią akcję miał zostać przedstawiony przez dowódcę batalionu do odznaczenia Krzyżem Walecznych, którym prawdopodobnie jednak nie został wyróżniony.

Podwórze domu przy ulicy Ceglanej 3. Ksiądz mjr Władysław Zbłowski „Struś” prowadzi ceremonię pochówku Wojciecha Zalewskiego „Orła Białego”. fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Jego ciało spod ostrzału niemieckiego wyciągnęli towarzyszy broni, co zostało utrwalone przez filmowców z ekipy Biura Informacji i Propagandy KG AK. Powstańczy pogrzeb Wojtka Zalewskiego odbył się na podwórzu domu przy ul. Ceglanej 3.

Miał zginąć w trakcie przenoszenia meldunku w dniu 21 sierpnia 1944. Pod ogniem niemieckim jego ciało zostało wyciągnięte przez towarzyszy broni. Miał tego dokonać Mieczysław Mirecki „Błyskawica”.️

Tragiczne zdjęcie obrazujące przenoszenie ciała chłopca.

Chłopiec poległ w rejonie koszar policji na ul. Ciepłej, gdy biegł z meldunkiem od st. sierż. „Grzesia”. Po wojnie nigdy jednak nie udało się odnaleźć i ekshumować jego ciała. Dziś nie ma też śladu po domu i podwórku przy Ceglanej – w tym miejscu stoi biurowiec.

Dopiero od 21 sierpnia 2019 w 75 rocznicę śmierci na ogrodzeniu przy ul. Pereca 9, w miejscu, w którym zdaniem historyków poległ „Orzeł Biały”, zawisła tablica upamiętniająca Wojtusia. Kwiaty złożył pod nią prezydent Andrzej Duda.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.