W sumie 6 kg monet znaleziono przypadkiem na terenie klasztoru w Zbarażu

2
Polskie monety z okresu II RP znalezione na terenie klasztoru w Zbarażu fot. te.ua

Dnia 2 sierpnia w trakcie robót ziemnych na terenie klasztoru bernardynów w Zbarażu na terenie Ukrainy znaleziono skarb 6 kg monet z okresu II RP.

W trakcie prac koparką na głębokości ok. 1 metra znaleziono szklane naczynie, było ono wypełnione Polskimi monetami z okresu II Rzeczypospolitej.

Łączna waga znalezionego depozytu wynosi 6 kg. Wszystkie monety pochodzą z okresu międzywojennego z lat 1923-1939 i są w nominałach od 1 grosza do 1 złotego.

Nie jest wiadome w jakich okolicznościach numizmaty zostały ukryte.
Klasztor w Zbarażu w okresie międzywojnia był siedzibą bernardynów i miejscem prowadzonych przez nich szkół. Zakonnicy zostali zmuszeni do opuszczenia miasta dopiero w 1945, gdy władze radzieckie postanowiły zaadaptować zabytkowy klasztor na szpital, a następnie zakład wytwarzający półprzewodniki. Spowodowało to ogromne zniszczenia w kompleksie budynków sakralnych. Bernardyni odzyskali klasztor dopiero w 1990 roku.

Znalezisko trafiło do archeologów i po konserwacji ma uzupełnić zbiory „Zamków Tarnopolszczyzny” – będącego Rezerwatem Narodowym w obwodzie tarnopolskim z siedzibą w Zbarażu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


2 KOMENTARZE

  1. Taki sam „skarb” szykuję dla kogoś w Nysie, wrzucając współczesne, tandetne 1, 2, i 5 groszówki bite ze stali, do dziupli w jednym z parkowych drzew. Będzie ich tam już z 500 sztuk, a wciąż dokładam kolejne. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.