Pistolet należący do ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek” odnaleziony przez jego syna, w domu gdzie partyzant niegdyś mieszkał.

Do niezwykłego znaleziska doszło w miejscowości Wygnanowice w powiecie świdnickim. Marek Franczak (syn Wyklętego) i pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odkryli broń, którą kiedyś posługiwał się „Lalek”. Do odkrycia doszło w domu, gdzie kiedyś mieszkała właśnie rodzina Józefa Franczaka.

O całej sprawie poinformował radioszczecin.pl, możemy tam dowiedzieć się że jest to pistolet FÉG 37M produkcji węgierskiej. Miał być ukryty w skrytce pod oknem, wykonanej w parapecie. Zabytek jak widać jest już zakonserwowany… teraz trafi do zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Józef Franczak ps. „Lalek”

Okrzyknięty mianem „ostatniego Żołnierza Wyklętego” Józef Franczak ps. „Lalek” urodził się w 1918 roku w Kozicach Górnych. Do Wojska Polskiego wstąpił jako 17-latek. Po napadzie Rosji na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, z której następnie udało się mu uciec. Lalek walczył, między innymi, w szeregach lubelskich jednostek Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny nie złożył broni i nadal kontynuował walkę w podziemiu antykomunistycznym. Przez 18 lat był poszukiwany i rozpracowywany przez SB. Zginął zastrzelony 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych. Początkowo został pochowany w bezimiennej mogile przy ul. Unickiej w Lublinie, ostatecznie przeniesiono jego szczątki i spoczął na cmentarzu w Piaskach.

Zdjęcia i źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.