Jak poinformował w ostatniej chwili Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, w trakcie remontu przy ul. Północnej doszło do archeologicznego odkrycia depozytu naczyń żydowskich.

Na temat odkryć archeologicznych przy pracach remontowych przy budowie Bulwarów Północnych w Łodzi, mogliście przeczytać między innymi w artykule o odkrytym skarbie rzadkich 30 monet pochodzących z łódzkiego getta.

Wyjątkowe znalezisko archeologiczne przy jednej z łódzkich kamienic.

„Właśnie otrzymaliśmy zdjęcia obiektów, które jakiś czas temu odkryto podczas prac rewitalizacyjnych przy ul. Północnej. Dzięki obywatelskiej postawie wykonawcy prac, o znalezisku niezwłocznie poinformowany został ŁWKZ. Nasi pracownicy niemal natychmiast pojawili się na miejscu, aby ocenić, że w skład zakopanego w ziemi skarbu wchodzi 280 metalowych przedmiotów – m. in. chanukije, świeczniki, sztućce, kieliszki, salaterki, okucia, papierośnica, serwetnik, szkatułka. Większość z nich została wykonana z metalu posrebrzanego.” – poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi

Zdjęcia: Bartłomiej Gwóźdź

„Charakter obiektów każe domniemywać, że przedmioty te zostały zdeponowane jednorazowo, najprawdopodobniej na początku II wojny światowej, przez osobę wyznania żydowskiego. W czasie oględzin ustalono, że to nie koniec niespodzianek na tym terenie – w tej sytuacji tego samego dnia ŁWKZ wydał decyzję nakazującą wstrzymanie robót ziemnych i przeprowadzenie badań archeologicznych. W efekcie pozyskano dodatkowo ponad 70 przedmiotów, m. in. świeczniki, szklany komplet toaletowy, sztućce, pierścionek.” – informuje ŁWKZ

W poszukiwaniu drugiej części depozytu pomogli lokalni detektoryści. Konserwator dodał że o znalezisku została poinformowana Gmina Żydowska. Nie jest jeszcze jaki będzie los i gdzie trafią odkryte zabytki.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.