Depozyt ponad 14 kg srebra odkryty na Syberii (GALERIA)

Skarb ponad 14 kg srebra odkryty na Syberii

Cała sytuacja wydarzyła się około cztery lata temu, gdzieś na terenie południowej Syberii. Dwóch poszukiwaczy na prośbę właściciela terenu postanowiło sprawdzić pewną legendę. Przebyli w tym celu ponad 300 km drogi, spędzili na poszukiwaniach dwa dni i odnieśli pełen sukces!

Legenda z pozoru wydaje się jak wiele innych. W latach trzydziestych ubiegłego wieku, znany w tych rejonach mieszkaniec miał ukryć w okolicy swój majątek. To właśnie jego syn miał poprosić o pomoc dwóch poszukiwaczy. Lokalizacja ukrycia skarbu była z grubsza znana, był to teren o powierzchni kilometra kwadratowego.

Dla wyjaśnienia dodam że ten kilometr kwadratowy to teren na którym dawniej znajdował się „letniak”- są to w potocznej mowie pastwiska na których teren koczownicy sprowadzają bydło w okresie letnim. Stawiano w takim miejscu jurtę(namiot pokryty skórami lub wojłokiem), wybieg dla bydła i inne zabudowania. Po których oczywiście na tym terenie po minięciu 80 lat nie zostało żadnego śladu.

Sytuacja jednak była klarowna a miejsce określone, nie trzeba było więc sprawdzać większego obszaru. Detektoryści szukali odpowiednich miejsc w którym wspomniany majątek miał zostać ukryty tj; zbocze przy starym klifie, polana pod nim, duże skały itp.

Odkrycie ukrytego skarbu zajęło im w sumie 2 dni. Całość z relacji odkrywców została przekazana prawnemu spadkobiercy. Znaleźli w sumie 68 srebrnych chińskich dolarów handlowych z lat 1901-1920 i 5 srebrnych sztabek o wadze 2,5 kg każda. W sumie 12,5 kg srebrnych sztab i 68 srebrnych monet o wadze katalogowej ok. 26.7 gramów każda, razem 14,3 kg srebra.

Odkryte sztabki srebra i srebrne dolary handlowe
Odkryte sztabki srebra i srebrne dolary handlowe
Srebrne dolary handlowe z początku XX wieku

Odkrywcy tego skarbu chcieli pozostać anonimowi a o swoim odkryciu podzielili się tylko na zamkniętym forum poszukiwaczy zza wschodniej granicy.

Depozyt był ukryty dokładnie 40 metrów przed widocznym na zdjęciu urwiskiem, jak widać nie wszystkie legendy o ukrytych kosztownościach nie mają pokrycia w prawdzie. Warto czasem poddać się dziecinnej naiwności i próbować weryfikować różnego rodzaju podania. W tym przypadku się to wyraźnie opłaciło.

Skarb odkryto 40 metrów od widocznego na zdjęciu urwiska

Przypominamy, że na terenie naszego kraju od zeszłego roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest już przestępstwem, a nie jak wcześniej wykroczeniem. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

EDC czyli Ekwipunek Dźwigany Codziennie… najlepiej mieć sprawdzony i niezawodny! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzieży, wyposażenia i akcesoriów na naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.