Dolnośląskie. Wybrał się z rodziną na spacer i znalazł szablę z XIX wieku

0
pruska szabla Świebodzice
Pruska szabla z XIX wieku odkryta nad strumieniem w Świebodzicach fot. Tomasz Wierzbicki

Szabla sprzed ponad 100 lat znaleziona przez mieszkańca Świebodzic (woj. dolnośląskie). Nie byłoby to aż tak dziwne gdyby nie to że pamiątka po pruskich żołnierzach została odkryta bez pomocy wykrywacza…

Jak przekazał zgłaszając odkryty zabytek, jego znalazca Tomasz Wierzbicki tego dnia wybrał się z rodziną na spacer. Po jakimś czasie postanowili przysiąść nad strumieniem Lubiechowska Woda. Sprzątając kawałek terenu by na nim spocząć natrafił na coś co początkowo wydawało mu się korzeniem – okazała się to jednak wbita pionowo szabla.

Skąd broń wzięła się nad strumieniem? – tego się raczej nigdy nie dowiemy. Wiadomo jednak że jest to XIX-wieczna pruska szabla artyleryjska. Znalazca zgłosił swoje znalezisko do Urzędu Miasta w Świebodzicach, gdzie po rozmowach z władzami miasta podjęto inicjatywę utworzenia regionalnej izby historycznej. Po przeprowadzonej konserwacji znaleziona przez Tomasza szabla będzie pierwszym eksponatem w nowej izbie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.