Tymczasem na jednej z wschodnich grup… pojawiło się takie niezwykłe odkrycie związane z naszym krajem – Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski wraz z dokumentami nadania. Nie byłbym sobą gdybym nie pokazał go Wam, gdyż znalezisko naprawdę robi wrażenie.

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta (PR) – jest to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. To konkretne miało zostać odkryte na terenie Czech przez poszukiwacza ze wschodu, a dokładnie w miejscowości Tehovec w gminie Vojkov. Sądząc po zamieszczonym przez niego zdjęciu było ukryte w cynkowym pudełku pod jakimś wiekowym drzewem, które zostało ścięte kilka lat temu. Do pudełka widać dostała się już woda jednak dokumenty nadania ukryte wraz z krzyżem zachowały się całkiem dobrze.

Odznaczenie zostało nadane dla obywatela Czechosłowackiego dekretem prezydenta Ignacego Mościckiego 25 lipca 1933 roku dla (jeśli dobrze odczytałem – może mnie ktoś poprawi w komentarzu) Pana inż. Bogumiła Bartosek (lub Bartosik). Podpisał się pod nim kanclerz kapituły Jan Karol Kochanowski.

W pracach ustawodawczych Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, nazwa tego orderu miała brzmieć „Bene Merenti” (Dobrze Zasłużonym), ale ostatecznie przyjęto nazwę „Polonia Restituta” (Polska Odrodzona).

Na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1921 roku o ustanowieniu orderu „Odrodzenia Polski” miał on cztery klasy. Nowy podział, na pięć klas wraz z tytułami przysługującymi kawalerom, wprowadzony został rok później.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.