Ludzkie szczątki i bursztynowy naszyjnik – odkrycia przy budowie drogi w Ełku

0
Wisiorek w kształcie serca wraz z naszyjnikiem wykonanym z bursztynu
Wisiorek w kształcie serca wraz z naszyjnikiem wykonanym z bursztynu fot. GDDKiA w Olsztynie

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy budowie węzła drogowego Ełk Południe – Wysokie odkryto m.in. bursztynowy naszyjnik złożony z 34 korali i zawieszki w kształcie serca – poinformował rzecznik olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki.

Głębocki poinformował w poniedziałek PAP o zakończeniu badań archeologicznych na cmentarzu z XVIII-XIX wieku odkrytym w miejscowości Przykopka.

„Prace były realizowane w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie. Wyjątkowym odkryciem okazał się bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca” – poinformował Głębocki i dodał, że oprócz naszyjnika archeolodzy odnaleźli monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce.

Ponieważ archeolodzy pracowali na dawnym cmentarzu odnaleziono liczne szkielety oraz fragmenty kości.

„Przedmioty zabytkowe są obecnie poddawane konserwacji, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej” – poinformował Głębocki.

Droga Ełk Południe – Wysokie ma być budowana do końca 2022 roku. Koszt prac budowlanych to 686 mln zł, a całości projektu ponad 780 mln zł. „Procentowe zaawansowanie całej inwestycji wynosi obecnie około 34 proc.” – podał Głębocki.

Realizacja trzech odcinków S61 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego o łącznej długości ok. 66 km jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility) w kwocie ok. 380 mln zł. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.