Przed momentem (19:33, 13.07.2023) odbyło się głosowanie nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Projekt został przegłosowany!

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Projekt dotyczy regulacji przepisów amatorskiego poszukiwania zabytków w Polsce m.in wyłączenia z amatorskich poszukiwań miejsc pozostających pod ochroną konserwatorską, miejsc pochówków, kaźni i pomników zagłady.

Projekt nad którym pracowało wielu ludzi pod skrzydłami Polskiego Związku Eksploratorów wchodzi w życie. Udało się przegłosować zmiany nad prawem dotyczącym poszukiwaczy wyjmując spod nadzoru tereny które nie są pod opieką konserwatorską i zmieniający zasady dotychczasowych poszukiwań. W skrócie będziecie potrzebować zgodę właściciela gruntu, na której podstawie będziecie w specjalnej aplikacji zgłaszać że jesteście w terenie i poszukujecie. Więcej na ten temat możecie przeczytać w samej ustawie. Ja natomiast za jakiś czas postaram się go przedłożyć w przystępnej formie.

Dziękujemy i gratulujemy sporego sukcesu ludziom którzy pracowali nad tymi zmianami i realnie się do nich przyłożyli. Poniżej możecie zobaczyć jak głosowały poszczególne partie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

32 KOMENTARZE

 1. Nadejszła wiekopomna chwila 😀 Ciekawe czy PO było przeciw bo to nie ich projekt, czy na prawdę mają takie zdanie by nie wolno było niczego?

  • PO głosowało przeciw bo muszą zrobić na przekór PiSowi. Odwieczne prawo naszego politycznego rynsztoka – rób na przekór partii opozycyjnej (i nie wazne czy to PiS czy PO, bo to głównie oni grają w tą grę)

 2. Ch*j z partiami, ustawa się liczy.
  To był najlepszy moment żeby to przepchnąć.
  Brawa za włożoną pracę. Co by nie mówić PZE zrobiło robote.

 3. Platforma Obywatelska, lewacy i inni im podobni zamordyści oczywiście przeciwko!
  Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że to zwykli komuniści?
  Ustawę przegłosował PiS (przy wsparciu Konfy i drobnicy).
  Brawo!

 4. Ale Pamiętajcie kto tą ustawę utworzył, a teraz próbują przed wyborami udobruchać poszukiwaczy. wszak to 100 000 ludzi. Bardzo duża zasługa PZE które wytrwale działało na korzyść poszukiwaczy.

 5. W jakiej fazie jest ten projekt ustawy? Czy przed nami jeszcze batalia w Senacie, kolejne głosowanie w Sejmie i oczekiwanie na podpis prezydenta?

 6. Witam jak dla mnie nie zmieniło się nic chyba że nie umiem czytać ze zrozumieniem artykuł 109c mówi jasno kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje zabytkow.ruchomych i tak dalej …. podlega karze grzywny oub pozbawienia wolności może to ktoś mi wyjaśnić co się zmieniło??

 7. Jak zwykle PO i reszta komunistów robi wszystkim w poprzek nawet detektorystom, bo hobby to przestępstwo. Kto ich wybiera? Chyba ludzie z wodorostami zamiast mózgów. Poza tym informacja super !!!! Pozdrawiam wszystkich i udanych poszukiwań.

  • Poszukiwacze się cieszą, bo poszukiwacze ją tworzyli i o nią walczyli i lobbowali na jej rzecz nawet poza Sejmem. Widać dla pewnych mediów jest to zaostrzenie ustawy. Co mają pisać, gdy dla środowisk sterujących tymi mediami ustawa jest niekorzystna dla ich ideologii. Zwracaj uwagę kto to pisze nie na treść, bo treść nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Nie mamy ani mediów, ani dziennikarstwa, więc wyznacznikiem jest tylko autor.

 8. Witam, sorki że to zapytam ale chyba bardziej odpowiedniego grona zorientowanych nie znajdę. Chodziłem z wykrywaczem ale uraz barku i wcześniejsze przepisy- ciągłe oczekiwania na zezwolenia zniechęciły mnie.
  Czy już wiadomo kiedy pojawi się aplikacja? Pewnie będą jakieś stałe opłaty czym się nie martwię i wpis do „wykazu” poszukiwaczy, czy to już w tym roku się stanie?
  I przy okazji- mam Garrett AtPro w pełni sprawny ale będę chciał wymienić na Deusa prawdopodobnie bo jest lżejszy (wspomniany bark), jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o kontakt.

 9. Analizując, czyli po zmianie ustawy stowarzyszenie/fundacja nie może prowadzić/wnioskować o poszukiwania, a chcąc zorganizować poszukiwania na danej działce każdy zaproszony uczestnik będzie musiał uzyskać zgodę właściciela i rejestracje w systemie . Przykład dotychczas stowarzyszenie uzyskiwało zgodę na siebie od właściciela WKZ wniosek w którym określało liczbę uczestników itp. uzyskiwało zgodę i wychodziło w teren. Teraz po zmianie ustawy usunięto art 36 par 1 pkt 12. jednocześnie wprowadzając system do rejestracji ALE tylko osoby fizycznej nie prawnej(stowarzyszenie/fundacja). Co teraz?

  • Całe stowarzyszenie nadal może uzyskać zgodę właściciela nieruchomości, lasów lub właściciela prywatnego, tym samym każdy jego członek może poszukiwać o ile zgłosi to samodzielnie w rejestrze poszukiwań. Nie ma już po prostu pozwolenia konserwatora, długotrwałej procedury, kierownika poszukiwań, jest tylko techniczna czynność zgłoszenia. To poszukiwania bez decyzji administracyjnej jak w Anglii, Norwegii czy Holandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.