Miał powstać market – odkryto niezwykle bogate cmentarzysko sprzed 3 tys. lat (GALERIA)

0
Niezwykłe cmentarzysko kultury łużyckiej odkryte w Żaganiu fot. Jerzy Borowicz

Ponad 100 grobów i tysiące naczyń ceramicznych – niezwykłe cmentarzysko kultury łużyckiej sprzed blisko 3 tys. lat przebadane w Żaganiu. To wyjątkowo bogate stanowisko zostało zbadane przed budową marketu handlowego.

Przy ulicy Nowogródzkiej w Żaganiu w związku z budową obiektu handlowego przebadano jak się okazało jedno z bardziej wyjątkowych stanowisk w całej okolicy. Jego fragment badany był w latach 60. – a jest nim cmentarzysko sprzed prawie 3 tys. lat. Odkryty blisko 100 grobów ciałopalnych i ponad 10 szkieletowych. W większości przypadków ich wyposażeniem były naczynia ceramiczne, biżuteria czy narzędzia. Znaleziono jednak również jeden obiekt pochodzący z średniowiecza z charakterystyczną dla tamtego okresu ceramiką.

Jak mówią naukowcy nowe odkrycia zrodziły wiele pytań dotyczących kultury łużyckiej. Jednak na konkretne wyniki badań przyjdzie nam poczekać jeszcze ok. dwóch lat.

„Mamy tutaj do czynienia z cmentarzyskiem ciałopalnym kultury łużyckiej, datowanym mniej więcej na Hallstatt C czyli wczesną epokę żelaza. Na tym terenie mamy do czynienia z grupą Biłowicką kultury łużyckiej, jest to grupa która przez niektórych nazywana jest odłamem śląskim.” – powiedział archeolog dr Bartosz Józwiak

W trakcie badań odkryto ponad 100 sztuk świetnie zachowanych kompletnych naczyń, dodatkowo wyeksplorowano blisko 1000 zbiorów ceramiki. Które z pewnością będzie można w większym stopniu „wykleić”.

Natrafiono na sporo biżuterii w tym szpile z epoki brązu wykonane z żelaza lub stopu brązu. Wśród nich tarczkowe szpilę wykonane z brązu w praktycznie nienaruszonym stanie. Szpile wykonane z żelaza są oczywiście znacznie gorzej zachowane, jednak dziwne że w ogóle przetrwały do naszych czasów.

Dzięki możliwości przebadania tak bogatego stanowiska w szerszym zakresie, będzie możliwy dużo lepszy wgląd w zwyczaje i obrzędy związane z pochówkiem jakie stosowała wspomniana grupa Biłowicka, kultury łużyckiej. W okolicach Żagania nie ma wielu innych tak bogatych w odkrycia stanowisk, co czyni je szczególnie cennym dla historii i kultury całego regionu. Wystarczy spojrzeć na poniższe nagranie z wykopalisk.

W trakcie badań wiele tygodni wolontariatu przepracowali na stanowisku również poszukiwacze, regionaliści z okolicznych stowarzyszeń. Ich wkład z pewnością był ogromny. Poniżej film z zabezpieczenia i podjęcia praktycznie kompletnej urny przez jednego z pasjonatów.

W samym Żaganiu rozpoczęły się natomiast dyskusje nad utworzeniem placówki regionalnego muzeum, w którym odkryte zabytki mogły by zostać wyeksponowane.

Zdjęcia i filmy: Jerzy Borowicz

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.