W dniach 09–11.06.2023 odbył się II Zlot Detektorystów Twierdzy Modlin. W wydarzeniu wzięło udział ponad trzysta pięćdziesiąt poszukiwaczy – pasjonatów z całej Polski! Organizatorem zlotu było Stowarzyszenie Historyczno- Badawcze Triglav, a wszystko odbyło się przy wsparciu właściciela terenu – Spółki Modlin i Fundacji Nasza Historia.

To już drugi raz gdy liczną grupą detektoryści przeszukiwali teren Twierdzy Modlin w celu poszukiwania artefaktów związanych z burzliwą i zawiłą historią tego obiektu. Tym razem podobnie jak poprzednio odkryto masę niezwykłych zabytków, których większość zobaczycie w mojej galerii poniżej.

„Udało się odkryć ponad 1000 przedmiotów z całej linii czasu funkcjonowania Twierdzy Modlin – od początków budowy Twierdzy w 1807 roku w postaci monety 3 grosze Księstwa Warszawskiego z 1812 roku oraz nabijek do sakiew. Kolejny okres to Carat Rosyjski oraz I Wojna Światowa – z tego okresu mamy najciekawsze znaleziska – 5 znaków tożsamości tzw. Licznyj znaków – żołnierzy carskiej Rosji, którzy stacjonowali w tym miejscu. Odnalezione znaki należały do: 5 Roty 1 Nowogieorgiewskiego Fortecznego Pułk Piechoty, 19 Roty Nowogieorgiewskiej Artylerii Fortecznej, dwa znaki Kompani Saperów Twierdzy Nowogieorgiewsk, 3 Pjernowskij Grenadierski Pułk. Odkryliśmy także najbardziej cenny przedmiot jakim jest odznaka pułkowa 5 Kałużskij Pułku Piechoty. Dodatkowo wyszły nam części umundurowania oraz oporządzenia żołnierskiego, takie jak bączki i kokardy z czapek, guziki, haki mundurowe i wiele innych.” – powiedział archeolog i członek SHB Triglav Piotr Duda

Kolejne artefakty pochodziły z okresu międzywojennego i II Wojny Światowej – korpusówki Szkoły Podchorążych, Szkoły Podchorążych Rezerwy, dwa depozyciki monet o różnym nominale, elementy oporządzenia oraz umundurowania żołnierskiego w tym magazynek do Ura – polskiego karabinu przeciwpancernego wz. 1935. Ciekawym znaleziskiem okazał się nieśmiertelnik niemiecki oraz „Kurica” – polski orzeł wojskowy wz. 1943. Odnaleźliśmy również wiele przedmiotów codziennego użytku, który używali żołnierze na przestrzeni ponad 200 lat funkcjonowania Twierdzy Modlin.

„Cały czas trwa jeszcze identyfikacja i segregacja wszystkich pozyskanych znalezisk. Mamy nadzieję, że po odpowiedniej konserwacji zasilą zbiory Muzealne Twierdzy Modlin. Odkryte zabytki pokazują bardzo zawiłą oraz historię Twierdzy Modlin. Dla uczestników oprócz samych poszukiwań, czekało także wiele atrakcji, takich jak warsztaty konserwatorskie i archeologiczne – możliwość wymiany wiedzy oraz spostrzeżeń w otwartym spotkaniu. Zwiedzanie Twierdzy Modlin oraz Muzeum Prochownia 197.” – dodaje Piotr Duda

Zdjęcia: Bartłomiej Stój

Osobiście dziękuje organizatorom za zaproszenie a uczestnikom za świetną wspólną zabawę, którą mam nadzieję powtórzymy za rok.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

4 KOMENTARZE

    • Może wygląda nie najlepiej ale i tak o niebo lepiej niż w czasach gdy była w posiadaniu AMW która Twierdzę Modlin i wszystkie jej zasoby miała serdecznie w ……….. i tylko czekała kiedy się to wszystko zawali. Ekipa która z pełnomocnictwa w właściciela w tej chwili zajmuje się Twierdzą robi i tak bardzo dużo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.