Podążając za legendą i bardzo ciekawą historią odkryli niezwykłą broń w bardzo rzadkiej konfiguracji – prawdopodobnie to jedyny taki zachowany do naszych czasów Ckm Maxim wz. 1910. Sprawdźcie dlaczego tak jest i w jakich okolicznościach został odkryty!

Nie są to pierwsze poszukiwania pasjonatów z Triglav w Twierdzy Modlin, jakiś czas temu informowaliśmy o ich niezwykłych znaleziskach na naszej stronie, które dziś wzbogacają ekspozycję muzeum Modlin Prochownia. To właśnie tam trafi kolejny znaleziony artefakt.

„W sobotę 14.08.2021 na terenie Twierdzy Modlin Stowarzyszenie Historyczno – Badawcze Triglav prowadziło poszukiwania na podstawie decyzji MWKZ ukrytych lub porzuconych zabytków. W planach mieliśmy przeczesanie tzw. plaży modlińskiej i skarpy Koszarowca – posiadaliśmy wskazania, że gdzieś na tym obszarze miał być ukryty przed Niemcami Nkm wz. 1930 „Hotchkiss” z kutra KU-30 Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły w Modlinie.” – mówi Piotr Duda, jeden z poszukiwaczy

Historia tego niesamowitego okrętu do dnia dzisiejszego rozpala wyobraźnię poszukiwaczy i amatorów legend – KU-30 wykonany był z ultra lekkiego stopu aluminium nazwanego alupolon, co powodowało, że cały statek był bardzo lekki i dzięki temu miał małe zanurzenie. Kuter KU-30 brał udział w walkach w 1939 roku, przed samą kapitulacją Twierdzy Modlin został rozbrojony z dział Hotchkissa, ckm oraz radiostacji i zatopiony przez załogę w nocy z 28/29.09 w nurcie Bugo – Narwi. Tyle dziś wiemy na jego temat, reszta historii jest owiana tajemnicą.

Podobno Niemcy poszukiwali Kutra i go wydobyli w 1940 roku, przetransportowali w głąb Rzeszy i tam prowadzili badania nad bardzo nowoczesnym stopem aluminium, jednakże nie mamy żadnych źródeł na ten temat oraz informacji o dalszych losach jednostki.

„Wskazania okazały się trafne i odkryliśmy Ckm systemu Maxima wz. 1910 na trójnogu przeciwlotniczym – teleskopowa konstrukcja samej podstawy oraz zmiany w konstrukcji samego karabinu powodują, że określenie jego wzoru sprawiło nam wiele problemów, prawdopodobnie mamy jedyną taką konfigurację Ckm, która przetrwała do naszych czasów. Dostaliśmy informację od znawców tematu, że karabiny w takiej konfiguracji były stosowane także na kutrach Flotylli Wiślanej.” – dodaje Piotr Duda, jeden z odkrywców

Możliwe, że jest to właśnie ukryty Ckm z Kutra KU-30, ale nie ma na razie na to żadnych dowodów. Pasjonaci jednak się nie poddają – zobaczymy co przyniosą kolejne poszukiwania, może wreszcie legenda o ukrytym uzbrojeniu z KU-30 zostanie rozwiązania. Trzymamy za to mocno kciuki i będziemy informować na bieżąco!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

11 KOMENTARZE

  1. Na pewno nie jest to ckm z KU-30, bo takich nie miał. Jeśli z OW Wisła to z któregoś z KM lub KU-4.

    Proszę o kontakt na fp flotylle rzeczne. Mogę pomóc w identyfikacji.

  2. może doczekamy się fotografii bić polskich zbrojowni na tym ckm na poparcie teorii lansowanej przez niektórych piewców Stowarzyszenia Triglav, wszak ciekawym bedzie droga ckm obr.1910/30 z osprzętem fortecznym do stanowiska NPS-3 obr. 1939, czyżby jakiś tajny zakup broni od sowietów, niech udowodnią, archiwum CAW stoi otworem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.