Majestatyczny pomnik przyrody, który uchodził za jeden z najokazalszych starych drzew rosnących na Górnym Śląsku został bezmyślnie podpalony.

Trudno to pojąć i sobie wyobrazić ale dąb „Cysters” który przetrwał 500 lat… właśnie został celowo prawie uśmiercony przez nieznanych patoli. Drzewo to było uznawane za jedno z najokazalszych na całym Górnym Śląsku. Ten żywy pomnik przyrody mierzy 26 metrów wysokości i rośnie w parku, który otacza zespół klasztorno-pałacowy dawnego opactwa cystersów w Rudach.

„Nie ma na to kulturalnego określenia… Ktoś podpalił 500-letni dąb „Cysters”, jedno z najpiękniejszych starych drzew Górnego Śląska. Ogień udało się strażakom ugasić, ale na razie nie wiemy, jak bardzo drzewo jest uszkodzone. Sprawców szuka policja.” – poinformował rzecznik Lasów Państwowych

Ogień został ugaszony przez wezwane zastępy strażaków. Leśnicy ocenią teraz skalę zniszczeń, trudno jednak przewidzieć wpływ podpalenia na dalszy żywot zabytkowego drzewa.

Strażacy gaszą 500-letni dąb na Górnym Śląsku podpalony przez patoli fot. Lasy Państwowe

„W dolnej części dąb jest w środku częściowo pusty. Nieznani sprawcy rozpalili tam ogień. Nie wiemy, jak nazwać takie działanie. Mogły dopuścić się tego tylko kompletnie bezmyślne osoby, które za nic mają ochronę przyrody.” – przekazał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz.

Wypalony pień dębu „Cysters” fot. Lasy Państwowe

Wiekowy dąb choć rośnie w zabytkowym kompleksie parkowym w niewielkiej odległości od byłego klasztory Cystersów stał się celem wandali, których czyny oraz ich motywy trudno jakoś zrozumieć.

Służby leśne zgłosiły sprawę służbom policyjnym, które zabezpieczyły ślady i rozpoczęła próbę odnalezienia osoby odpowiedzialne za podpalenie. Jest to bowiem przestępstwo z art. 187 KK, za które patologicznemu piromanowi grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności do lat dwóch.

Drzewo nie tylko posiadało imponującą koronę sięgającą 26 metrów, ale i spory pień o średnicy 735 cm. Nasiona tego dębu posłużyły do powstania setek drzew w całym kraju, jak np. dębowa aleja upamiętniająca Światowe Dni Młodzieży. Nie jest to najstarsze drzewo w okolicy ale słynęło z swojej okazałości. Jego ogromne rozmiary wzbudzały uwagę już w 1752 roku, został uwieczniony m.in. na pracy niemieckiego artysty Johanna Eliasa Ridingera.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.