100 lat temu archeolog Howard Carter trafił na mający ponad 3300 lat grobowiec egipskiego faraona Tutanchamona. Przypadkowe odkrycie było największą archeologiczną sensacją, gdyż niesplądrowany grobowiec zawierał 5 tys. cennych obiektów złożonych do grobu nastoletniego władcy.

Tutanchamon, faraon XVIII dynastii miał rządzić w latach 1333-1323 p.n.e zasiadając na tronie jako 10-latek. ​​Prawdopodobnie był synem królewskiego rodzeństwa, a jego ojcem faraon Echnaton. Cierpiał na wady genetyczne, jak wykazały ostatnie badania miał rozszczepienie podniebienia i wrodzone zniekształcenie stopy. Zmarł z powodu złamania nogi i malarii, choć z powodu otworu odkrytego w czaszce przez wiele lat sądzono że został zamordowany. 

Odkrycie Cartera z listopada 1922 roku należało do jednych z najważniejszych w archeologii Egiptu. Wnętrze grobowca po raz pierwszy ujrzano dopiero 26 listopada 1922 roku, gdyż archeolog oczekiwał na przybycie sponsora wykopaliska – Lorda Carnarvona. Tego dnia padły znane słowa, wypowiedziane przez archeologa zaglądającego ze święcą do wnętrza grobowca: „Widzę rzeczy cudowne!”. Był to jeden z niewielu niesplądrowanych przez złodziei grobowców.

Doskonale zachowane cenne przedmioty, uważane za arcydzieła sztuki egipskiej, znajdowały się w czterech niewielkich pomieszczeniach wykutych w skale. Grobowiec Tutanchamona nie jest jedynym grobowcem faraońskim znalezionym z niemal pełnym wyposażaniem.

Do najciekawszych znalezisk do dziś fascynujących archeologów należą:

Żelazny sztylet, który w czasach młodego faraona mógł być uznany za cud techniki, ludzkość nie znała jeszcze wtedy w pełni technologii wytapiania żelaza, lniany szal z pierścieniami faraona, gra planszowa, która była popularna w czasach starożytnego Egiptu, szczątki dwóch płodów będących prawdopodobnie umarłymi przed narodzeniem córkami faraona, złote sandały króla, które od podeszwy miały wyrzeźbione symbole 9 największych wrogów Egiptu, armia 413 figurek symbolizujących służbę pomagającą królowi w życiu pozagrobowym

Do grobowca włożono też całość dobytku faraona, w tym 100 par sandałów, 12 tunik, 28 par rękawiczek, 25 nakryć głowy, cztery pary skarpetek, 145 przepasek na biodra. Wnętrzności faraona były wyjęte z ciała przed balsamowaniem i złożone w specjalnych słojach tzw. kanopach w alabastrowej skrzyni. Najcenniejszym skarbem odkrytym przez Cartera była natomiast maska będąca dziś chyba najbardziej znanym na świecie obiektem w historii archeologii. Zrobiona ze złota i ozdobiona kamieniami szlachetnymi ma 54 centymetry wzrostu i waży ponad 10 kg.

Howard Carter znalazł mumię Tutanchamona dopiero 3 lata po rozpoczęciu wykopalis, w październiku roku 1925.

Odkrycie grobowca Tutanchamona przez Cartera ożywiło zainteresowanie starożytnym Egiptem – „Egiptomanią” – i stworzyło „Tutmanię”, która wpłynęła na kulturę popularną. Carter wykorzystał to wzmożone zainteresowanie do promowania swoich książek o odkryciu i swoich tras wykładowych w Wielkiej Brytanii, Ameryce i Europie.

Zdjęcia: Harry Burton, The Griffith Institute, Oxford. Pokolorowane przez Dynamichrome na wystawę “The Discovery of King Tut” w Nowym Jorku.

Artykuł autorstwa współpracującego ze mną podcastu “Historia, jakiej nie znacie”.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


1 KOMENTARZ

  1. Carter wiedział co i gdzie szuka. Przypadkiem tego grobowca nie znalazł. Ze spisu władców Egiptu wynikało, że istnieje nieodnaleziony jeszcze grobowiec i powinien znajdować się w Dolinie Królów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.