Wizyta w najbardziej niesamowitym prywatnym muzeum jakie widziałem i które miałem przyjemność wspólnie z Wami wesprzeć… Zapraszam na relację z zwiedzania oraz pierwszą część luźnych rozmów z Powstańcem Warszawskim płk Waldemarem Nowakowskim ps. „Gacek”, który w wieku 11 lat rozpoczął walkę o wolną Polskę!

W 2019 za pośrednictwem naszego bloga zorganizowaliśmy zbiórkę na pomoc w odnowieniu prywatnego muzeum Powstańca Warszawskiego. Wszystko przebiegło pomyślnie, a ja zostałem zaproszony na jego otwarcie… moja wizyta miała mały poślizg. Jednak najważniejsze że się odbyła, w trakcie mojej 4 godzinnej obecności tam zarejestrowałem myślę bezcenną rozmowę, której pierwszą część możecie już zobaczyć na moim kanale YouTube. Koniecznie więc posłuchajcie prawdziwych niepublikowanych wspomnień tego bohatera, który większość życia poświęcił naszej ojczyźnie.

O kim mowa? – Pułkownik Waldemar Nowakowski – „Gacek” – jest Powstańcem Warszawskim, Żołnierzem Niezłomnym, weteranem wojennym i byłym więźniem okresu stalinowskiego. Miał 11 lat gdy rozpoczął walkę o Naszą Ojczyznę. Służył w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) – III Obwód „Waligóra” (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 2. Rejon – Szpital Polowy ul. Obozowa 85, zgłosił się do służby jako ochotnik. Podczas powstania był sanitariuszem i łącznikiem.

Po zakończeniu wojny zaangażował się w konspirację antykomunistyczną. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych polegających na produkowaniu i rozlepianiu ulotek o tematyce patriotycznej i antysowieckiej. Był współorganizatorem Harcerskiego Ruchu Oporu. Na początku 1949 roku „Gacek” wraz z kolegami brał udział w operacji „Mitropa” próbując wysadzić w powietrze „błękitny pociąg” kursujący między Berlinem a Moskwą. Zakończyła się ona niepowodzeniem, Nowakowski został aresztowany przez UB. Za działalność wywrotową został skazany na jedenaście lat więzienia, zamienionego ostatecznie na sześć lat pozbawienia wolności. Jego ojciec mjr Władysław Nowakowski (1898-1964) był oficerem 30 pułku Strzelców Kaniowskich, również walczył w Powstaniu Warszawskim, był dowódcą zgrupowania „Żubr” na Żoliborzu.

Kolekcja broni i artefaktów z PW oraz II wojny światowej, pierwotnie należała do ojca „Gacka” i systematycznie była powiększana o nowe eksponaty. Większość tych przedmiotów posiada wyjątkowe historie, które trafiały do muzeum przekazywane przez licznych kolegów z dawnych lat… kilka z nich poznacie właśnie na filmach. Przyznam że pierwotnie nie jechałem odwiedzić to muzeum by nagrywać wywiad, na całe szczęście jednak zarejestrowałem naszą luźną rozmowę, która obecnie jest myślę największą wartością na moim kanale YT!

Jeśli jesteście ciekawi gdzie i jak można osobiście obejrzeć te artefakty to odpowiedź również znajdziecie w filmie… do którego raz jeszcze zapraszam i serdecznie proszę o pomoc w udostępnieniu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.