Do niecodziennego odkrycia doszło w Bieszczadach, podczas trwającej na ternie Gminy Komańcza budowy gazociągu. We wtorek (04.08.2020) wykonawca robót firma 'Budimex’ przekazał znaleziony w trakcie prac list z butelki napisany 78 lat temu – dokładnie 19 czerwca 1942 roku!

Miejsce odkrycia „kapsuły czasu” w butelce fot. Gmina Komańcza

W dniu 4 sierpnia br. do Urzędu Gminy w Komańczy, zgłosił się Przedstawiciel firmy „Budimex”, która na jej terenie buduje gazociąg Strachocina – Granica RP ze Słowacją i przekazał dokument wykopany podczas prac budowlanych. Dokument został znaleziony w butelce na wzniesieniu ok. 1200 metrów na południe od drogi Komańcza – Duszatyn.

Tak brzmi wstępnie odczytana treść dokumentu:

Strona pierwsza:

List z butelki fot. Gmina Komańcza

Komańcza, 19 VI 1942 r.
Protokół Spisany w dniu 19 VI 1942 r. na górze „Czerteż” przy stabilizacji punktu triangulacyjnego:
Obecni Jan BACHTA – prowa. roboty (z Bóbrki w Łany woj. Lwów)
figurant: KOŃ Stefan, szar. Hryć HARHAJ, Michał HARHAJ,
Maria KOCHOŁYK – ze wsi Komańcza Sołtys był KOŁYMON Stefan, Kierownik Komasacji Jerzy DWORSKI – kier. Urzędu Ziemskiego: KOPIETZ Wilchelm ze Sanoka

Strona druga:

List z butelki fot. Gmina Komańcza

W Europie całym świecie Wojna światowa rozpoczęta w 1939 r.
Hitler zajął Polskę, Francję, Belgię, Holandię, Danię, Norwegię, Czechy, Grecję, Jugosławię a w rok 1941 w 22 czerwca wszedł do Rosji i dzisiejszym dniu są walki pod Charkowem – Sewastopolem (Ukraina). Do osi należą
Niemcy – Włochy – Japonia. Słowacja. Węgry. Bułgaria.
Po drugiej stronie cały świat z Ameryką i Anglią na czele – V
Na tym protokół zakończono i podpisano
Jerzy BACHTA (podpis naczelny)
Kier. pp

Czym jest wspomniany „punkt triangulacyjny”? Jest to szczególny punkt geodezyjny na powierzchni Ziemi o znanych współrzędnych geodezyjnych względem przyjętego układu odniesienia, wyznaczający wierzchołek trójkąta sieci triangulacyjnej. Takie punkty stanowią podstawę ścisłych pomiarów większych obszarów. Każdy z nich posiada numer i nazwę ustaloną od nazwy miejscowości, na której obszarze jest położony. Dla zabezpieczenia bezpośredniej widoczności między sąsiednimi punktami triangulacyjnymi wznosiło się budowle triangulacyjne (specjalne słupki, słupy, wieże triangulacyjne)

Najciekawsza oczywiście jest druga strona listu, która zawiera informacje o tym co w tym czasie działo się na świecie, gdy sporządzano tą „kapsułę czasu”. Myślę jeszcze sporo takich ciekawych znalezisk może zostać odkryta w trakcie budowy tego gazociągu i pewnością będziemy Was o nich informować.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Błędnie przetłumaczone: jest „Do osi należą
    Niemcy – w tym Japonia. Słowacja. Węgry.”
    powinno być – „Do osi należą
    Niemcy – Włosi. Japonia. Słowacja. Węgry.”

  2. Witam. Co ciekawe to tylko geodeci wiedzą i czują takie coś. Pod kamieniami geodezyjnymi i granicznikami wkłada się butelke, zrobili hece i napisali co napisali wiedzieli z domysłu że może ktoś to odkryje. Tyle że nią tak szybko. Ja osobiście też tak zrobiłem i pewnie nie jeden inny geodeta. Mówiłem że za tysiąc lat będziemy dinozałrami jak nas odkryją. Nic nowego. Trzeba szukać i uważać na takie zeczy. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.